Facebook link

Cerkiew greckokatolicka Wniebowstąpienia Pańskiego Gładyszów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew greckokatolicka Wniebowstąpienia Pańskiego Gładyszów

Cerkiew greckokatolicka Wniebowstąpienia Pańskiego Gładyszów

Drewniana cerkiew na planie krzyża greckiego, zwieńczona kopułą, drewniana, częściowo pomalowana na żółto.
Gładyszów 46, 38-315 Uście Gorlickie Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183532247
tel. +48 517221554
Drewniana cerkiew zbudowana w latach 30. XX wieku, po wysiedleniu ludności łemkowskiej w 1947 roku w ramach akcji Wisła, była od 1985 roku kościołem rzymskokatolickiej parafii. Od 1994 roku jest cerkwią parafii greckokatolickiej.

We wsi, położonej w Beskidzie Niskim, u stóp pasma Magury Małastowskiej, wzdłuż doliny potoku Gładyszówka, w latach 1938–1939 huculscy cieśle zbudowali cerkiew nietypową dla łemkowszczyzny. Stanęła ona w miejscu wcześniejszej, zniszczonej w czasie wojny w 1914 roku, upamiętnionej dwoma krzyżami stojącymi z boku. Nad centralną częścią bezwieżowej świątyni, zbudowanej w ukraińskim stylu na planie krzyża greckiego, wznosi się duża kopuła, a odchodzące od niej cztery ramiona kryją blaszane dachy kalenicowe z wieżyczkami. Ściany powyżej okapów są oszalowane poziomymi deskami, poniżej widać grube belki, z których zbudowano cerkiew.

Wnętrze jest ciekawe, o drewnianych ścianach, raczej puste gdyż nie wykończono go przed wybuchem II wojny światowej. Jest tu ołtarz główny z baldachimem i tabernakulum, dwa rokokowe ołtarze boczne z drugiej połowy XVIII wieku z ikonami z XVIII wieku, Ukrzyżowanie i Matka Boska z Dzieciątkiem. Uwagę przyciągają haftowane chusty. Trwają też prace nad ikonostasem.

Cerkiew otaczają drzewa i prowadzi do niej aleja obsadzona drzewami. Na terenie przycerkiewnym stoi wolnostojąca, drewniana dzwonnica.


Brak obiektów w wybranej kategorii.