Facebook link

Cerkiew greckokatolicka świętego Łukasza Apostoła i Ewangelisty Kunkowa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew greckokatolicka świętego Łukasza Apostoła i Ewangelisty Kunkowa

Cerkiew greckokatolicka świętego Łukasza Apostoła i Ewangelisty Kunkowa

Stojąca na wzniesieniu drewniana cerkiew z wieżą.
Kunkowa 16, 38-315 Uście Gorlickie Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183516412
Górująca nad wsią, zachodniołemkowska cerkiew powstała w połowie XIX wieku. Po 1947 roku i wysiedleniu Łemków była kościołem rzymskokatolickim, a po 1955 roku przekazano ją parafii prawosławnej. Dziś należy do dekanatu Gorlice diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Cerkiew wybudowano prawdopodobnie w 1868 roku, co potwierdza data wyryta nad drzwiami babińca, ale niektóre części są wcześniejsze i pochodzą ze świątyni z około 1771 roku. Po 1947 roku wysiedlono mieszkających we wsi Łemków, którzy po 1955 roku zbiorowo powrócili do swych domów, co na tym terenie było zjawiskiem odosobnionym. Wraz z nimi wróciła parafia prawosławna i tradycyjny wyrób przedmiotów z drewna, w tym drewnianych zabawek. Od tego czasu cerkiew była wielokrotnie remontowana, w latach 1969–1970, pod koniec XX wieku oraz w 2002 i 2019 roku.

To cerkiew trójdzielna konstrukcji zrębowej o ścianach pokryta gontem, z przedsionkiem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium oraz wieżą słupowo-ranową. Dachy są kryte blachą, dół połaci dachowych jest załamany uskokowo, dachy i hełm wieży wieńczą wieżyczki ze ślepymi latarniami i kutymi krzyżami.

Z lat 1904–1905 pochodzi znajdujący się we wnętrzu ikonostas, dzieło Jana Jakubowskiego oraz polichromie, na stropach figuralne, na ścianach architektoniczne imitujące marmurowe pilastry i kolumny. W prezbiterium znajduje się barokowy ołtarz główny z baldachimem i tabernakulum z początku XIX wieku, w nawie barokowe ołtarze boczne z XVIII wieku. Na ścianach wiszą ikony z XVII wieku wykonane w muszyńskich warsztatach. Ikony świętego Łukasza w nawie i świętego Mikołaja w babińcu pochodzą ze starszego ikonostasu z 1606 roku.

Teren cerkwi otacza drewniane ogrodzenie z bramką. Na stoku wzgórza powyżej świątyni znajduje się wiejski cmentarz z zachowanymi kamiennymi nagrobkami z początku XX wieku.


Brak obiektów w wybranej kategorii.