Facebook link

Cerkiew greckokatolicka świętego Dymitra Sołuńskiego Szczawnik - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew greckokatolicka świętego Dymitra Sołuńskiego Szczawnik

Cerkiew greckokatolicka świętego Dymitra Sołuńskiego Szczawnik

Wnętrze drewnianej cerkwi. Na ścianie polichromowany obraz o tematyce sakralnej i inne polichromie roślinne. Okna z małymi szybami. Pod ściana ławki.
Szczawnik, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184714130
Zachodniołemkowska cerkiew zbudowana w 1841 roku, to dziś rzymskokatolicki kościół parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złockiem. To trójdzielna, jednonawowa, drewniana cerkiew o konstrukcji zrębowej i ścianach obitych gontem, z wieżą konstrukcji słupowej. Łamane dachy podbite są gontem i kryte blachą. Nad przedsionkiem, nawą i prezbiterium wznoszą się wieżyczki z baniastymi hełmami ze ślepymi latarniami i kutymi krzyżami. Zamknięte trójbocznie prezbiterium połączone jest z zakrystią. Dzwon cerkiewny odlano w 1707 roku.

We wsi położonej w Beskidzie Sądeckim, słynącej z leczniczych źródeł mineralnych, cerkiew stała już przed 1624 rokiem, a dzisiejsza powstała w 1841 roku prawdopodobnie po przebudowie wcześniejszej. Po Akcji „Wisła” i wysiedleniu ludności łemkowskiej w latach 1945–1947, przejęła ją rzymskokatolicka parafia. Kościół kilkakrotnie remontowano w drugiej połowie XX wieku. Wyposażenie pochodzi głównie z XIX wieku, starsze prawdopodobnie z poprzedniej cerkwi. Nawę i prezbiterium przykrywają pozorne sklepienia zwierciadlane. Ściany prezbiterium pokrywają polichromie architektoniczne, a stropy figuralne z 1873 roku. Ściany w nawie zdobią polichromie figuralno-ornamentalne z lat 1936–1937. Uwagę przyciąga późnobarokowy ikonostas z przełomu XVIII i XIX wieku, dzieło Antoniego i Michała Bogdańskich, oraz ołtarz główny z ikoną Ukrzyżowania z XIX wieku i ciekawymi ikonami na ścianach. W nawie stoją późnobarokowe ołtarze boczne z 1729 roku, zdobione ornamentyką roślinno-geometryczną. Wśród ikon wyróżniają się: Chrystus Pantokrator z XVII wieku, Ukrzyżowanie w rzeźbionych ramach z 1722 roku oraz święta Barbara z 1867 roku. Są tu też ludowe obrazy wotywny z 1854 i barokowy, krucyfiks w bogatej ramie snycerskiej, malowany w XVIII wieku.


Brak obiektów w wybranej kategorii.