Facebook link

15. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

15. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie

15. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie

Od 2021-08-06 do 2021-08-08
widok na drewniany budynek Sądecki Bartnik w Stróżach
Sękowa
tel. +48 124211604
Organizator: Małopolska Organizacja Turystyczna
Rynek Kleparski 4/13, 31-150 Kraków
15 edycja wydarzenia zaskoczy wielbicieli Muzyki Zaklętej w Drewnie nową formułą. Po inauguracji Festiwalu, która odbyła się 6 czerwca spotkamy się w weekend 6-8 sierpnia, by wśród zieleni Beskidu Niskiego odkryć Zagrodę Maziarską w Łosiu i Skansen Pszczelarski w Stróżach, a także kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej uznany za Pomnik Historii i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym roku posłuchamy niezwykłych zespołów takich jak Orkiestra Świętego Mikołaja, która nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej tworząc muzykę nowoczesną muzykę umykającą wszelkim kwalifikacjom. Zespół zagra 6 sierpnia w urokliwym miejscu – Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Przygoda Orkiestry z tradycją zaczęła się właśnie od muzyki łemkowskiej w latach 80-tych. Polifoniczna, dzika, egzotyczna pod względem harmonii i rytmu, i co nie było bez znaczenia tajemnicza i wówczas poza obiegiem. Mimo wielu lat poszukiwań Mikołaje pozostali wierni łemkowskim inspiracją i wciąż jest to ważny element ich muzykowania. Wciąż sięgają po te piosenki przygotowując nowy repertuar. 

Następnego dnia, czyli 7 sierpnia w sobotę, odbędą się aż dwa koncerty. Kapela Timingeriu to rodzinny zespół. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Na repertuar koncertu składać się będzie muzyka tradycyjna polskich mniejszości narodowych. Wieczorem w barokowych wnętrzach kościoła pw. św. Michała Archanioła w Szalowej wystąpi trójka młodych, utalentowanych muzyków: Artur Plinta – kontratenor, Agnieszka Podłucka - skrzypce barokowe, Natalia Olczak – klawesyn w programie „Niemiecki porządek kontra włoski porządek”. Usłyszymy dzieła kompozytorów takich jak G.F. Händel,  A. Vivaldi, C. Monteverdi

Porządek, ład, surowość czy temperament, ekspresja i wirtuozeria?

Wybór pomiędzy dwoma zupełnie odmiennymi obliczami nie jest łatwy. Dlatego koncert opowie o różnorodności dwóch niezwykle silnych nacji muzycznych. Podsumuje wybranymi dziełami stylistyczne różnice wewnętrzne i zewnętrzne Niemiec i Włoch. Udowodni, że cechy zazwyczaj przypisywane tym stylom przeczą sobie i dopełniają się nieustannie. Program pełen zwrotów i kontrastów.

Finał Muzyka Zaklęta w Drewnie

Na finał 15.edycji Festiwalu zagra znany na polskiej scenie od 30 lat zespół Raz Dwa Trzy! Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. „30 lat jak jeden koncert…” 30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia. Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i  fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno - literacki język. Zespołu, który w niedościgniony  sposób zinterpretował piosenki A.Osieckiej i W.Młynarskiego - z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów. Nadto zespołu, który przez te wszystkie lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe. Te 30 lat minęło  jak jeden koncert!

I to wszystko na 15.edycję Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie!

Bądźcie z nami!

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

 

Program:

6.08.2021 (piątek)

godzina 18.00 Łosie, plenerowy koncert w Zagrodzie Maziarskiej

Orkiestra Świętego Mikołaja

 

7.08.2021 (sobota)

godzina 15.00 Stróże, plenerowy koncert w Muzeum Pszczelarstwa w Gospodarstwie

Pasiecznym Sądecki Bartnik, zagra Kapela Timingeriu

godzina 19.00 Szalowa, kościół pw. św. Michała Archanioła (Pomnik Historii) zagra:

Artur Plinta – kontratenor

Agnieszka Podłucka – skrzypce barokowe

Natalia Olczak – klawesyn

„Niemiecki ład kontra włoski temperament”

 

8.08.2021 (niedziela)

godzina 17.00 Sękowa, plenerowy koncert przy kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba (UNESCO)

Zespół Raz Dwa Trzy „30 lat jak jeden koncert…”

 

Więcej informacji na: drewniana.malopolska.pl oraz na facebook.com/MuzykaZakletawDrewnie

 

plakat z programem festiwalu muzyka zaklęta w drewnie