Rakiety śnieżne

Rakiety śnieżne
Popularne latem szlaki piesze w Beskidach zimą można przemierzyć na rakietach śnieżnych. Przygodę z rakietami najlepiej rozpocząć od wycieczki jedną z opisanych poniżej tras.

Rakiety śnieżne stają się coraz bardziej popularne, być może nawet popularniejsze od skiturów - w końcu tutaj nie trzeba umieć jeździć na nartach! W Małopolsce zimy bywają srogie, zwłaszcza w wyższych partiach gór, dlatego też warunki do chodzenia na rakietach śnieżnych są wymarzone. Gdy tylko spadnie nieco więcej śniegu, a szlak jest nieprzetarty, sprawdzą się one idealnie. Wybierając się w góry, warto mieć przymocowane do plecaka. Zdecydowanie ułatwiają wędrówkę w świeżym puchu. 

Przygodę z rakietami najlepiej rozpocząć od wycieczki jedną z opisanych poniżej tras.

 

Jaworzyna Krynicka i Beskid Sądecki

Proponowane trasy:

szlak żółty: Kopciowa – Hawrylakówka – Jakubie – Huzary – Góra Parkowa Krynica-Zdrój (8,5 km km): trasa prowadzi przez część wschodnią bardzo popularnego szlaku okrężnego wokół Krynicy;

szlak żółty/szlak niebieski: Kopciowa – Jaworzyna – Bukowinka – Krzyżowa – Przełęcz Krzyżowa – Krynica-Zdrój (8,3 km): trasa prowadzi przez część zachodnią szlaku okrężnego wokół Krynicy;

szlak czerwony/szlak niebieski/szlak żółty: Jaworzyna Krynicka – Runek – bacówka Nad Wierchomlą – Jaworzynka– Czerteż Szczawnik (12,5 km): trasa wiedzie od górnej stacji gondoli na szczycie Jaworzyny Krynickiej;ten popularny szlak bywa często zatłoczony;

szlak czerwony: Jaworzyna Krynicka – Runek – Łabowska Hala – Łabowa (17 km): trasa prowadzi fragmentemGłównego Szlaku Beskidzkiego.

 

 

Hala Krupowa

 Proponowane trasy:

szlak czarny: Sidzina Wielka Polana – Hala Krupowa (3,3 km): trasa biegnie drogą wzdłuż potoku Zakulawka i jest szczególnie polecana w czasie trudnych lub złych warunków atmosferycznych;– szlak zielony: Sidzina Wielka Polana – Hala Krupowa (4,8 km): widokowa i urozmaicona trasa była niegdyś popularnym zjazdem narciarskim, którego ciekawe warianty prowadzą przez strome, zalesione stoki;

szlak czerwony: Bystra – Cupel – Urwanica – Hala Krupowa (14 km): trasa biegnie przez Pasmo Polic z doliny Bystrzanki na Halę Krupową Głównym Szlakiem Beskidzkim;

szlak czerwony: Hala Krupowa – Polica – Cyl Hali Śmietanowej – przełęcz Krowiarki (9,5 km): ciąg dalszy przejścia grzbietem głównym Pasma Polic na jego najwyższy szczyt – Policę;

szlak żółty: Zawoja-Policzne – Mosorny Groń – Hala Śmietanowa (6 km): trasa prowadzi możliwie najkrótszą drogą z Zawoi na grzbiet Pasma Polic.

 

 

Markowe Szczawiny

Proponowane trasy:

szlak zielony: Zawoja-Markowa – Suchy Groń – Markowe Szczawiny (4,2 km): trasa zalesiona, lubiana przez turystów;

szlak czerwony: Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babia Góra – przełęcz Krowiarki – Markowe Szczawiny (15,7 km): pętla po północnych stokach Babiej Góry; trasa wyróżnia się tak pod względem widokowym, jak i przyrodniczym;

szlak czerwony: Markowe Szczawiny – Mała Babia Góra – Przełęcz Jałowiecka – Markowe Szczawiny (8,6 km): okrężne przejście wokół północnych stoków Małej Babiej Góry.

 

 

Gorce

Proponowane trasy:

szlak zielony: Kowaniec – Brożek – Bukowina Waksmundzka do połączenia ze szlakiem niebieskim z Łopusznej i dalej na szczyt Turbacza (9 km): najbardziej popularny widokowy zjazd turystyczny z Turbacza do Kowańca; trasa dla doświadczonych traperów;

szlak żółty: Kowaniec – Hrube – polana Bukowina – Turbacz (8 km): popularny szlak pieszy, prowadzący z Kotliny Nowotarskiej na szczyt Turbacza, uroczy przy dobrej pogodzie, groźny podczas jej załamania;

szlak niebieski: Łopuszna – Zarębek – Bukowina Waksmundzka – Turbacz (10 km): dość łatwy szlak pieszy, wiodący przez urokliwe otoczenie Bukowiny Waksmudzkiej.

 

 

Wypożyczalnie rakiet:

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, ul. Jagiellońska 6, Kraków,  +48 12 4222840,
Schronisko Markowe Szczawiny, Zawoja-Górna, +48 33 8775105,
Schronisko PTTK na Hali Krupowej, Sidzina,  +48 18 4475005,
Tatra Trade, Droga na Bystre 2a, Zakopane, +48 18 2013428, 
Schronisko Morskie Oko, Zakopane, +48 18 2077609
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej, +48 18 2070510,
Bacówka Nad Wierchomlą, Muszyna, +48 18 4488811   

 

Multimedia



Visitmalopolska.pl - oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego

Visitmalopolska.pl to portal turystyczny prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie i najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. To właśnie tutaj został uruchomiony, jeden z pierwszych w Polsce, regionalny system informacji turystycznej (Małopolski System Informacji Turystycznej), którego częścią jest ten portal. Jego zadaniem jest podpowiedzieć turyście, co warto zobaczyć w Małopolsce oraz ułatwić znalezienie informacji o noclegach, wydarzeniach, przyrodzie i zabytkach. 

Co warto zobaczyć w Małopolsce?

Lista atrakcji Małopolski jest długa i różnorodna. Portal Visitmalopolska.pl ułatwia zwiedzanie województwa małopolskiego poprzez prezentowanie informacji o atrakcjach turystycznych poszczególnych miast i regionów, a także ciekawych miejsc danego typu, takich jak muzea, zabytki, szlaki tematycznekultura i rozrywka, przyroda, zdrowie i uroda, podziemne trasy i inne.

Zadbaliśmy również o opisanie atrakcji, z których szczególnie słynie Małopolska - kopalni soli, spływu Dunajcem, term, Szlaku Architektury Drewnianej oraz obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przygotowaliśmy także wskazówki dla odwiedzających Małopolskę rodzin z dziećmi, seniorówmiłośników białego szaleństwa i wędrówek - a także wiele, wiele więcej.

Ciekawe miejsca w Małopolsce

Dzięki portalowi Visitmalopolska.pl, bogactwo historyczne i kulturalne regionu, różnorodność oferty turystycznej, mnogość wydarzeń kulturalnych, obiektów turystycznych, tras, szlaków, a także zjawiskowa przyroda, stają się bliższe turyście. Dzięki takim funkcjom portalu jak interaktywna mapa regionów Małopolski, rozbudowane opisy atrakcji i baza danych teleadresowych (m. in. noclegów i Punktów Informacji Turystycznej) może on z łatwością zaplanować zarówno jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy urlop. Z kolei aktualizowane na bieżąco moduły Aktualności i Wydarzeń pozwalają zaplanować pobyt w oparciu o aktualne wydarzenia w regionie.

Atrakcje turystyczne w Małopolsce

Portal turystyczny Visitmalopolska.pl to źródło rzetelnych i aktualnych informacji turystycznych dotyczących województwa małopolskiego. Jest on skierowany zarówno do osób odwiedzających Małopolskę pierwszy raz, regularnie powracających tu turystów, jak i mieszkańców poszukujących informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie i atrakcjach turystycznych w swojej okolicy. Interesujące informacje znajdą tu osoby poszukujące różnorodnych aktywności - turystyki pieszej, rowerowej, śladami historii, kuchni, religii, sportów zimowych i ekstremalnych, a także miłośnicy historii, kuchni czy turystyki religijnej.

Portal Visitmalopolska.pl to nie tylko najpiękniejsze miejsca w Małopolsce, ale też kompletna baza rekomendowanych adresów (m. in. noclegi, małopolskie atrakcje turystyczne, gastronomia, blogi podejmujące tematykę regionalną). To skarbnica wiedzy i aktualnych danych oraz miejsce dające możliwości prezentacji oferty dla branży turystycznej.

Nie wszystkie małopolskie atrakcje cieszą się taką samą popularnością - jedne są tłumnie zwiedzane, o innych wie garstka pasjonatów, mimo że są nie mniej piękne czy interesujące. Na Visitmalopolska.pl staraliśmy się zaprezentować wszystkie ciekawe miejsca i obiekty. Zachęcamy do korzystania z portalu i wykorzystywania zamieszczonej tu wiedzy do odkrywania najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Małopolsce!

 

 

Powiązane treści