Facebook link

Zespół klasztorny Sióstr Norbertanek Imbramowice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zespół klasztorny Sióstr Norbertanek Imbramowice

Zespół klasztorny Sióstr Norbertanek Imbramowice

Kilka budynków o białych ścianach i szarym dachu. Przy nich nieco wyższy kościół z wieżą
Imbramowice 105, Imbramowice Region turystyczny: Jura Krakowsko- Częstochowska
Klasztor Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów, powszechnie zwanych w Polsce Norbertankami – od imienia swego założyciela: Św. Norberta powstał w miejscowości Imbramowice (około 30 km na północny zachód od Krakowa) w 1223 roku. To jeden z najstarszych polskich klasztorów żeńskich, a zarazem będący jednym z zaledwie dwóch funkcjonujących do dziś domów norbertańskich w Polsce (obok Klasztoru Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze). To rzadki i wyjątkowo cenny skarbiec wielowiekowego duchowego i kulturowego dziedzictwa tego zakonu na ziemiach polskich.

Założenie klasztoru składa się z czterech elementów funkcjonalno-przestrzennych. Trzon układu stanowi zespół kościelno-klasztorny z wirydarzem i dziedzińcem gospodarczym.
Do klasztoru od zachodu i południa przylegają dwa ogrody klauzurowe, zaś od północy klasztor otacza ogród nieklauzurowy, w którym znajdują się budynki: kapelanii, spichlerza i domu rekolekcyjnego.

W zespole klasztornym od ponad 40 lat prowadzone są prace rewaloryzacyjne. W tym czasie wymieniano między innymi dach kościoła, osuszono i odgrzybiono mury, wymieniono instalacje CO, wykonano także kapitalny remont konserwatorski wnętrza późnobarokowej świątyni klasztornej wraz ze znajdującymi się tam polichromiami, obrazami i rzeźbami. Podniesiono z ruin budynek dawnej szkoły klasztornej z II połowy XVIII wieku, a w 2013 roku zakończono remont zabytkowego spichlerza. Remont obejmował także elewację klasztoru i kościoła.
Najbardziej spektakularnym elementem zakończonych prac był remont konserwatorski wieży kościelnej wraz z wymianą spalonego w pożarze przed wieloma laty hełmu. Nowy hełm odtworzono w formie architektonicznej najbardziej zbliżonej do pierwowzoru.

Cały zespół w 1995 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Warto dodać, że zespół klasztorny znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich.