Facebook link

Zamek obronny Pieskowa Skała - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zamek obronny Pieskowa Skała

Zamek obronny Pieskowa Skała

Widok na Zamek i ogród w Pieskowej Skale na tle drzew.
32-045 Sułoszowa Region turystyczny: Jura Krakowsko- Częstochowska
tel. +48 123896004
Najpiękniejszy widok na zamek Pieskowa Skała rozciąga się z doliny Prądnika. Na pierwszym planie widać ostaniec wapienny, zwany Maczugą Herkulesa.
Na Szlaku Orlich Gniazd to prawdziwa, świetnie zachowana, perełka. Budowlę obronną nakazał postawić tu Kazimierz Wielki już w XIV w., a renesansowy charakter nadali jej ponad 200 lat później jej właściciele, Szafrańcowie. Sięgnęli do sprawdzonych wzorów Wawelu: sprowadzeni z Włoch architekci wznieśli arkadowy dziedziniec, a wieża zegarowa otrzymała hełm podobny do tych z wież zamku królewskiego. Tuż obok mistrzowie z Italii postawili architektoniczne cacko: arkadową loggię. Poniżej zaprojektowali urządzony w stylu włoskim ogród na tarasie nad urwiskiem. Dziś w zamku mieści się muzeum prezentujące przemiany stylowe w sztuce europejskiej, a także największa w Polsce galeria malarstwa angielskiego.

Z zamkiem związana jest także legenda, która ma tłumaczyć nazwę zabytku. A było tak, że w baszcie, zwanej Dorotka, śmierć głodową poniosła jedna z córek Tęczyńskich. Ukarana została w tak okrutny sposób za miłość do lutnisty, z którym próbowała uciec. Od śmierci przez jakiś czas próbował ratować ją pies, który wspinał się na skałę i rzucał swej pani odpadki. Ot, wierna psina i piękna psia przypowieść.