Facebook link

Wieża widokowa Magurki - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Wieża widokowa Magurki

Wieża widokowa Magurki

Drewniana wieża widokowa na szczycie góry, otoczona lasem.
Ochotnica Dolna
Wieża znajduje się na szczycie Magurki (1108 m n.p.m.), w bocznym grzbiecie masywu Gorca, na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego.

Budowa zadaszonej 30-metrowej wieży zdecydowanie wpłynęła na popularność tego szczytu Gorc.
Na Magurki można dotrzeć dwiema trasami. Pierwsza z nich prowadzi z osiedla Forendówki w Ochotnicy Górnej Szlakiem Kultury Wołoskiej, druga z osiedla Jaszcze, zieloną ścieżką dydaktyczną Dolina Potoku Jaszcze.
Idąc pierwszym szlakiem, przy wyrzeźbionym z drewna góralu należy skręcić w prawo, w las (trasa jest oznaczona tabliczkami). Po drodze mijamy Kurnytową Kolibę, która powstała w 1839 roku. W czasie II wojny światowej bazę mieli tu partyzanci. W tym miejscu ukrywali się również amerykańscy piloci, którzy przeżyli niemiecki ostrzał artyleryjskiego bombowca „California Rocket”. Stąd zaczyna się dość ostre podejście pod górę. Po dotarciu na szczyt i wejściu na wieżę widokową, możemy spodziewać się pięknych widoków nie tylko gorczańskie szczyty, ale też Beskid Sądecki i Wyspowy oraz całe Tatry. Na wieży zamontowano tablice przedstawiające panoramy gór z ich opisami.

Warto dodać, że ok. 1,5 kilometra od wieży idąc wspomnianą ścieżką dydaktyczną Dolina Potoku Jaszcze, można trafić na miejsce katastrofy wspomnianego amerykańskiego samolotu „Liberator”, „California Rocket”. Samolot rozbił się tutaj 18 grudnia 1944 roku.