Facebook link

Ulica Krakowska Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Ulica Krakowska Tarnów

Ulica Krakowska Tarnów

Tramwaj na ulicy. Wzdłuż ładne kamienice.
ul. Krakowska, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
To jedna z głównych ulic miasta, wytyczona przez inżyniera Jana Grossa w latach 1784−1785, jako część tak zwanej „szosy śląskiej” łączącej Śląsk z Lwem. Obecnie jej przedłużeniem jest droga krajowa numer 94 w kierunku Krakowa.

Ulica rozpoczyna się na skraju Starego Miasta i ciągnie się w kierunku południowo-zachodnim do granicy miasta. W 1917 roku nie przyjęła się nowa nazwa ulicy – Aleja Niepodległości. W czasie okupacji Niemcy nadali jej nazwę Adolf Hitler Strasse.

Przez wiele lat była to reprezentacyjna aleja, przy której koncentrowało się społeczne i gospodarcze życie miasta. Tu odbywały się defilady i pokazy. W XIX wieku w czasie gwałtownego rozwoju miasta przy „Krakowskiej” lokowano ważne instytucje. W latach 1911−1942 ulicą biegała zlikwidowana przez Niemców linia tramwajowa.

Do dziś przy ulicy zachowało się wiele zabytkowych budynków. Warto zwrócić uwagę na mieszkalne kamienice z oficynami z drugiej połowy XIX wieku, mające numery 2 i 8 oraz budynek hotelu „Bristol” z restauracją pod numerem 9, wzniesiony w latach 1904−1906. W murowano-drewnianym dworku z przełomu XVIII i XIX wieku pod numerem 10, mieści się Muzeum Etnograficzne, a kościół świętej Rodziny z plebanią wybudowany w latach 1904−1906, wznosi się na posesji numer 41.