Facebook link

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

widok na schronisko w Dolinie Pięciu Stawów na pierwszym planie ścieżka prowadząca do Schroniska po prawej zbiornik wodny w oddali schronisko
34-530 Bukowina Tatrzańska Region turystyczny: Tatry i Podhale
tel. +48 781055555
Na wysokości 1670 metrów n.p.m. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się najwyżej położone schronisko w Polsce. Wyjątkową wysokogórską atmosferę schronisko zawdzięcza w dużej mierze niezwykłemu położeniu w samym sercu Tatr Wysokich. Prowadzi tu wiele szlaków, lecz żadnym z nich nie da się dojechać. Dotrzeć można jedynie pieszo, górskimi szlakami, a zatem gości schroniska można nazwać prawdziwymi turystami.

Do Doliny Pięciu Stawów prowadzi wiele szlaków. Najprostszy – zielony zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Ten górski szlak biegnący Doliną Roztoki jest najbardziej popularnym dojściem do schroniska i najłatwiej dostępnym o każdej porze roku.

Wycieczka rozpoczyna się już na Polanie Palenicy, oddalonej od Zakopanego o około 25 kilometrów. Dalej idzie się pieszo okołó pół godziny drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie odchodzi szlak zielony prowadzący w górę Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów.


Dolina jest jednym z cenniejszych obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stanowi odgałęzienie największej i najpiękniejszej doliny tatrzańskiej – Doliny Białki. Oryginalny pejzaż tworzą liczne formy polodowcowe, miedzy innymi, stawy, którym Dolina zawdzięcza swą nazwę. Największy z nich – Wielki Staw Polski jest najdłuższym i najgłębszym jeziorem w całych Tatrach. Daje on początek potokowi Roztoka, który spadając z progu stawiarskiego tworzy największy wodospad tatrzański - Siklawę. Górują nad nią monumentalne, granitowe szczyty, a wysokogórskiemu krajobrazowi ton nadają rozległe hale, połacie kosodrzewiny, pola piargów i migotliwe tafle jezior. Usytuowanie pięciostawiańskiego schroniska sprawia, iż jest ono doskonałym „węzłem komunikacyjnym” Tatr Wysokich i wymarzoną bazą wypadową na najbardziej ekstremalne szlaki, jak np. Orlą Perć. Z Doliny możemy wyruszyć na Kozi Wierch, który jest najwyższym nie granicznym szczytem (2291 metrów n.p.m.) w całości położonym w Polsce. Dolina Pięciu Stawów Polskich absolutnie warta jest odwiedzenia i to niezależnie od pory roku.


Schronisko zostało zbudowane w latach 1947–1953 nad Przednim Stawem. Do dyspozycji gości jest 13 pokoi – 2, 4, 7, 8, 10 osobowych. Łącznie mieści się w nich 67 miejsc noclegowych.

W schronisku znajduje się pełny węzeł sanitarny, bezpłatna przechowalnia bagażu oraz duża ale bardzo przytulna sala jadalna. Tu można zjeść dania oferowane przez kuchnię schroniska (szczególnie poleca się żurek z kiełbasą i ziemniakami lub na słodko - szarlotkę) ale i przygotować własny posiłek w kuchni turystycznej, która jest do dyspozycji dla turystów mających własny prowiant. 


Dla wszystkich piechurów, którzy lubią po udanej wycieczce zrelaksować się przy książce w towarzystwie gorącej herbaty, schronisko oferuje wypożyczalnie książek i różnych gier. Mogą one umilić długie schroniskowe wieczory, bądź urozmaicić deszczowe dni, niezachęcające do wyjścia na szlak.


W czasie sezonu zimowego, gdy Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłasza stopień zagrożenia lawinowego zaleca się, aby podczas wędrówki w rejonach tak zwanej „Piątki” mieć ze sobą Lawinowe ABC, to jest: sondę, łopatę oraz detektor, a także posiadać umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Dlatego też schronisko prowadzi kompleksowo wyposażoną wypożyczalnię sprzętu lawinowego oraz  niezbędnego do uprawiania turystyki zimowej. W razie potrzeby odpłatnie znajdziemy tam zestawy lawinowe, zestawy skiturowe, raki, czekany oraz rakiety śnieżne. Po bezpiecznym zejściu (bądź zjechaniu) na dół, wypożyczony sprzęt możemy oddać w Zakopanem lub Kirach. 

Dzięki nowoczesnemu, treningowemu systemowi ratownictwa lawinowego Easy Searcher możemy samodzielne poćwiczyć posługiwanie się detektorem. System oferuje różne stopnie zaawansowania ćwiczeń oraz liczne i wszechstronne scenariusze poszukiwań. W sezonie zimowym system jest na stałe zainstalowany przy schronisku w Pięciu Stawach, po przeciwległej stronie Przedniego Stawu, dzięki czemu jest dostępny dla każdego zainteresowanego. Centrum treningowe Schroniska dodatkowo jest wyposażone w Punkt Kontrolny – Easy Check – ogólnodostępny, bezpłatny system kontroli sprawności detektorów. W Tatrach znajduje się on jeszcze w kilku innych miejscach, między innymi w Kuźnicach, Dolinie Chochołowskiej czy przy Schronisku Murowaniec


W schronisku organizowane są różnego rodzaju kursy i wycieczki przewodnickie znajdujące się w ofercie biura Turystyki Górskiej 5+:

  1. Kursy skałkowe - odbywające się głównie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są świetnym przygotowaniem pod tatrzańskie wspinaczki i ambitne wycieczki.
  2. Kursy lawinowe - obejmujące obsługę lawinowego ABC, pracę na polu treningowym Easy Searcher i bezpieczne planowanie wycieczek. Jest to kurs idealny dla każdego, kto chce zimą chodzić po górach.
  3. Kursy skiturowe i skialpinizmu – uczące techniki podejść i zjazdów w terenie nieprzygotowanym, obsługi sprzętu oraz nauka jazdy poza trasami.
  4. Kursy turystyki wysokogórskiej – pozwala na zdobycie umiejętności asekuracji w trudnym terenie, zjazdów na linach, poruszania się po graniach i via ferratach przez cały rok. 
  5. Wycieczki z elementami asekuracji  - dla sprawnych i doświadczonych tatromaniaków. Wycieczki, które przygotowują na trudne wyjścia na Orlą Perć, Świnicę, Rysy oraz szczyty poza szlakami turystycznymi: Gerlach, Łomnica, Mnich i inne przez cały rok.


Wszystkie wycieczki i kursy prowadzone są przez Ratowników TOPR, Instruktorów PZA, Przewodników IVBV i Tatrzańskich. 

 

Szlaki:

•    Do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów:

Z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki – szlakiem czerwonym i zielonym (2h10’)
Znad Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką – szlakiem niebieskim (1h45’)
Znad Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz – szlakiem żółtym i niebieskim (3h45’)

•    Ze Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów:

Na Krzyżne – szlakiem żółtym (1h50’)
Na Zawrat – szlakiem niebieskim (1h45’)
Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch – szlakiem Żółtym (2h20’)
Na Kozią Przełęcz – szlakiem żółtym (1h35’)
Na Kozi Wierch – szlakiem czarnym (1h30’)
Nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką – szlakiem niebieskim (1h35’)
Nad Morskie Oko przez Szpiglasową Przełęcz – szlakiem niebieskim i żółtym (3h45’)