Facebook link

Pałac Przychockich Wieliczka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pałac Przychockich Wieliczka

Pałac Przychockich Wieliczka

Duży budynek ze ścianami pomalowanymi na żółto z białymi elementami i dachu krytym czerwoną dachówką. Do budynku prowadzą duże schody.
Rynek Górny 2, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 123999800
Neoklasyczny pałac, zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku na fundamentach średniowiecznego, drewnianego ratusza, dzięki staraniom wielickich mieszczan Jana i Kazimierza Przychockich, jest najokazalszym budynkiem przy Rynku Górnym.

Władze Kopalni Soli nabyły pałac w 1818 roku. Były w nim biura sprzedaży soli Urzędu Salinarnego, później mieszkania dla ważnych pracowników kopalni. Od przełomu XIX i XX wieku mieściło się w nim gimnazjum imienia Jana Matejki, następnie d 2014 roku Zespół Szkół Zawodowych. Dziś w wyremontowanym pałacu ma siedzibę Starostwo Powiatowe w Wieliczce.

Pałac zbudowany w 1784 roku kilkakrotnie przebudowywano w latach 1819, przed 1878, w 1918 i 1966 według projektu Jana Hojarczyka. Remont kapitalny przeprowadzono w 1984 roku, w 2010 roku odnowiono elewację frontową. W czasie remontu w 2017 roku między innymi podwyższono mansardowy dach, a elewację frontową, poprzedzoną podwójnymi schodami, przemalowano na kolor żółty, zachowano kamienne relikty w piwnicach, odtworzono polichromie na piętrze, część pomieszczeń wyposażono w meble wzorowane na oryginałach z XVIII wieku.

Na ścianie frontowej budynku znajduje się tablica upamiętniająca wymarszu do Krakowa oddziału rewolucyjnego wielickich górników i mieszczan pod wodzą Edwarda Dembowskiego 24 lutego 1846 roku.