Facebook link

Pałac Konopków Wieliczka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pałac Konopków Wieliczka

Pałac Konopków Wieliczka

Duży, murowany budynek. Na pierwszym planie fontanna.
Skulimowskiego 1, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Pogórza
Historia późnobarokowego pałacu, wybudowanego w lat 80. XVIII wieku przez braci Jana i Piotra Konopków, udziałowców Kompanii Solnej Komercjonalnej, wiąże się z największym skarbem miasta czyli solą.

Pałac znajduje się w pobliżu Zamku Żupnego i kopalni soli. Po śmierci jednego z braci Jana Konopki, w 1804 roku budynek sprzedano władzom austriackim, które przekazały go kopalni. Wyższy Urząd Salinarny urządził w nim mieszkania dla rodzin wyższych urzędników salinarnych, dlatego pałac często nazywano Salinarnym. W latach 1909–1912 i 1918–1924 mieszkał tu kierownik Szkoły Górniczej Feliks Piestrak.

W połowie XX wieku w pałacu była Miejska Biblioteka Publiczna. Zrujnowany gmach od 1981 roku bardzo długo, starannie restaurowano i remontowano z przeznaczeniem na siedzibę Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Pierwotnie pałac składał się z piętrowego budynku, tarasu, dziedzińca oraz zabudowań gospodarczych, ogrodów i parku ze stawem. Wzniesiono go na wysokim tarasie obwiedzionym murami oporowymi z szerokimi schodami do głównego wejścia. To budynek piętrowy, kryty łamanym dachem polskim, o symetrycznych elewacjach frontowej i ogrodowej, z ryzalitami w środkowych częściach zwieńczonymi trójkątnymi szczytami. Naroża budynku podkreślają boniowania, wsporniki gzymsów nadokiennych zdobi dekoracja z lwimi głowami, pnączami roślinnymi i liśćmi akantu. W trakcie remontu w latach 30. XIX wieku nadano elewacjom wygląd klasycystyczny.

Pałac stoi przy zrewitalizowanym placu Skulimowskiego z ładną fontanną.