Facebook link

14. edycja Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

14. edycja Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

14. edycja Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Od 2021-09-10 do 2021-09-12
Od 14 lat, we wrześniowy weekend Powiat Bocheński zaprasza turystów i mieszkańców do wspólnego zwiedzania najciekawszych miejsc. Rokrocznie to wydarzenie bije rekordy frekwencji przyciągając turystów nie tylko z Małopolski. Podczas weekendowego zwiedzania prezentowane jest to co najlepsze i najpiękniejsze, uzmysławiając mieszkańcom jak bardzo powinni być dumni ze swojej małej ojczyzny, a turystów zachęcając do powrotu.

W tym roku program atrakcji rozpoczyna się w piątek 10 września od pokazu kolekcji mody Anny Watras o godzinie 18:30 na placu przy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Następnie odbędzie się uczestników na wernisaż wystawy fotografii Iana Gothier "Kobiety z ukrycia" w Galerii Sztuki Bochnia przy ul. Rynek 16.

Sobota i niedziela (11-12 września) to dwa dni pełne wrażeń, ciekawych atrakcji , swoiste święto kultury, tradycji i smaku. Przed zwiedzającymi otworzą swoje drzwi najbardziej wartościowe zabytki kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej. Oprócz popularnej Kopalni Soli w Bochni, Kościółka Św. Leonarda w Lipnicy czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu będzie można zobaczyć Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie czy Mikluszowicach, Izby Regionalne w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach. Z nowych propozycji, zabierzemy uczestników na wycieczkę w głąb starego zegara znajdującego się w bocheńskim Ratuszu, natomiast w dziesięciu lokalizacjach będzie można obejrzeć Bochnię z góry na wystawie plenerowej. Będzie można wybrać się na wycieczkę rowerową brzegiem zakola Raby. Na terenie Powiatu Bocheńskiego znajdują się źródła wody mineralnej smakiem przypominające krynickie wody zdrojowe, dlatego zapraszamy w sobotnie przedpołudnie na spacer do żegocińskich źródełek. Nie zabraknie spacerów tematycznych po Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Wielbicielach smaków zapraszamy do chronowskiej winnicy, Frankówki Małej w Cichawce (na miejscu rekreacyjna zabawa terenowa z historią kuchni w tle), czy Pasieki u Kiejdów (piknik pszczelarski). To tylko nieliczne z atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie zwiedzania.

Cały program można znaleźć na stronie www.zabytki.powiatbochenski.pl  

Na koniec na miłośników motoryzacji i nie tylko czeka samochodowa nostalgia czyli I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prawie 100 załóg z całej Polski zjedzie do Bochni, aby zaprezentować swój zabytkowy pojazd. Wśród samochodów i motocykli  będą takie okazy jak Chevrolet pickup z 1938 roku czy Harley WLA z 1942 roku. Trasa pojazdów przebiegać będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną i Żegocinę. Pasjonaci motoryzacji będą mogli z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, gdyż w każdej z miejscowości przewidziany jest postój. W Nowym Wiśniczu na parkingu przy Kościele oraz Zamku, w Lipnicy Murowanej i Żegocinie na parkingach zlokalizowanych  w centrum, natomiast w Bochni zapraszamy wszystkich do Parku Rodzinnego Uzbornia na godzinę 15.30 gdzie zlot zakończy się, konkursami m.in. na najładniejszy, najszybszy czy najstarszy pojazd.