Facebook link

Muzeum Inżynierii Miejskiej Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Muzeum Inżynierii Miejskiej Kraków

Muzeum Inżynierii Miejskiej Kraków

Muzuem Inżynieri Miejskiej
św. Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124286600
Muzeum Inżynierii Miejskiej mieści się przy ulicy św. Wawrzyńca, na terenie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO: w najstarszej, pierwszej w mieście zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego z przełomu XIX/XX wieku. Budynki są świetnie zachowane (najstarsza jest zajezdnia dla tramwaju konnego z 1882 roku) i doskonale dokumentują rozwój krakowskiej komunikacji miejskiej. Aktualnie muzeum jest w trakcie rozbudowy – przy ul. Wawrzyńca powstają podziemne sale ekspozycyjne, a nowy oddział - w zabytkowym hangarze na Czyżynach. 

Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadzi, opracowuje, dokumentuje i upowszechnia obiekty z zakresu historii techniki, technologii, przemysłu i inżynierii miejskiej, ale organizuje także warsztaty i wydarzenia popularyzujące wiedzę na temat nauki i techniki. Prowadzi ponadto zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, jak również uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Zajęcia mają formę lekcji muzealnych lub warsztatów, na których uczniowie poznają prawa fizyki, sposoby działania maszyn, którymi posługuje się człowiek na co dzień. 

Obecnie, ze względu na trwającą rozbudowę, na terenie ekspozycyjnym dostępna jest tylko "Strefa kreatywności" - przestrzeń przygotowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych przy użyciu klocków o dużych rozmiarach. Uwijające się między nimi dzieciaki dzieciaki ”pracują” w kamizelkach i strojach budowlanych, ale klocki są bezpieczne, bo wykonane z pianki.

Muzeum mieści się na terenie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego  jedyna możliwość rozbudowy to wydrążenie części podziemnej. Przebudowa wpłynie na poprawę płynności ruchu zwiedzających i umożliwi zachowanie ciągłości zwiedzania między poszczególnymi halami, bez konieczności przechodzenia między budynkami. Po jej zakończeniu muzeum zyska niemal dwukrotnie większą przestrzeń muzealną z nowoczesną ekspozycją - wystawą narracyjną: opowieścią o inżynierii i technice w mieście, od ich początków po czasy współczesne. Będzie można też oglądać to, co przy okazji przebudowy odsłonili archeolodzy.

W zabytkowym hangarze na krakowskich Czyżynach otwarty zostanie nowy oddział muzeum, prezentujący wielkogabarytowe zabytki techniki: tramwaje, autobusy, samochody, pojazdy służb technicznych. Motocykle i jeden z wagonów przeszły już kompleksową restaurację. Odnowiony został wagon tramwajowy G-051 produkcji zakładów Linke-Hofmann Werke, pochodzący z ok. 1901 roku, który można zobaczyć w mieście podczas przejazdów okolicznościowych. Dodatkowo powstanie też sklep muzealny, sala konferencyjno-edukacyjna oraz zaplecze sanitarne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 
To będzie trzeci oddział muzeum w ogóle, a drugi w tej okolicy – po plenerowym Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest czynny cały czas.

W wyniku rewitalizacji zabytkowych budynków (hangaru który ostatnio służył jako zajezdnia MPK oraz dawnej kotłowni), a także dzięki adaptacji piwnic, oraz rozbudowie podziemi pod dziedzińcem, powstanie ok. 6 000 m2 powierzchni użytkowej. 

Ponowne otwarcie Muzeum jest planowane na wiosnę 2022 roku.