Facebook link

MuFo Muzeum Fotografii Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

MuFo Muzeum Fotografii Kraków

MuFo Muzeum Fotografii Kraków

Widok na wnętrze muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Na ścianie wiszą obrazu prezentujące między innymi osobę przebraną w strój misia trzymającego dziecko na rękach.
Rakowicka 22A, 31-510 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 123957042
tel. +48 503869430
Skarbnica pamiątek związanych z rozwojem fotografii w Polsce. Poświęcone w całości magii fotografii, jej historii i przyszłości. W Krakowie muzeum ma trzy lokalizację: przy ulicy Józefitów, przy ulicy Rakowickiej i zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej

To nowoczesne, multimedialne placówki, pieczołowicie chroniące dziedzictwo i przeszłość. Przechowywane w muzeum kolekcja sprzętu fotograficznego z lat 1880-2005. Obejmuje zabytkowe obiektywy, różnego typu akcesoria, sprzęt ciemniowy oraz rekwizyty - około 2000 obiektów, kolekcja autochromów, czyli unikatowych szklanych przezroczy z początków fotografii kolorowej, kolekcja fotografii artystycznej. Bezcennym świadectwem przeszłości są archiwalne fotografie pochodzące z najznakomitszych krakowskich zakładów fotograficznych działających od początku lat 60. XIX wieku, między innymi z atelier patrona muzeum Walerego Rzewuskiego, czy słynnej rodzinnej firmy Kriegerów. Fotografia artystyczna reprezentowana jest poprzez prace ponad 100 twórców, którzy odegrali ważną rolę w historii polskiej fotografii od okresu międzywojennego do czasów współczesnych. Oprócz wystaw stałych (Portret czyli o historii fotografii portretowej oraz jego współczesnemu znaczeniu), w muzeum można oglądać wystawy czasowe. W ramach zwiedzania można obejrzeć pracownie konserwatorskie. W najnowszym oddziale  Muzeum MuFo Rakowicka 22A, otwartym w grudniu 2021 roku, w dawnym budynku austriackich koszar, mieszczą się sale wystawiennicze, kawiarnia, biblioteka.


Obiekty na trasie