Facebook link

Łaźnia żydowska i pomnik Pierwszego Transportu do KL Auschwitz Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Łaźnia żydowska i pomnik Pierwszego Transportu do KL Auschwitz Tarnów

Łaźnia żydowska i pomnik Pierwszego Transportu do KL Auschwitz Tarnów

Pomnik Pierwszego Transportu w Tarnowie na tle budynku.
Z tyłu betonowo-kamienna ściana przypominająca pasiak. Miejsce na znicze z inskrypcjami, wokół kwiaty i znicze.
pl. Więźniów KL Auschwitz, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Mykwa, czyli rytualna żydowska łaźnia, mieści się przy dawnej ulicy Bożnic, dzisiejszym Placu Więźniów KL Auschwitz. Dawniej była ona dla Żydów miejscem tak samo ważnym jak synagoga i służyła do rytualnego oczyszczania ciała i sprzętów wodą deszczową lub źródlaną.

Okazały budynek mykwy – Izraelickiej Łaźni Ludowej, wzniesiono w 1902 roku w stylu eklektycznym, łączącym elementy mauretańskie, secesyjne, gotyckie i renesansowe. Reprezentacyjną, wielofunkcyjną łaźnię prawdopodobnie zaprojektował budowniczy miejski Szczęsny Zaremba, a budowę prowadzili miejscowi budowniczy Franciszek Hackbeil i Michał Mikoś. To budynek na planie prostokąta, piętrowy z przybudówką, kryty dachem czterospadowym. Wejścia zdobią rozbudowane ryzality zwieńczone sterczynami. Narożniki budynku i główny ryzalit na całej wysokości zaznaczono czworobocznymi wieżyczkami. Fasady dekorują rzędy dwudzielnych i trójdzielnych okien, w części obramowanych łukami oraz dwukolorowe, poziome pasy z cegieł i ażurowe sztukaterie łuków okiennych. Dawniej mieściły się tu rozbieralnie, pomieszczenie z basenami z ciepłą i zimną wodą oraz prysznicami, łaźnia parowa, mykwa i pomieszczenia z wannami.

W czasie okupacji hitlerowscy przetrzymywali w mykwie polskich i żydowskich więźniów politycznych. Po 1947 roku w obiekcie była łaźnia miejska, w latach 1968–1986 szpitalny oddział przyrodoleczniczy i rehabilitacji, a od 1994 roku centrum handlowe. Dziś na piętrze działa restauracja Stara Łaźnia, serwująca dania kuchni żydowskiej.

Po wojnie obok łaźni ustawiono pomnik upamiętniający dzień 14 czerwca 1940 roku, w którym odbył się pierwszy transport 753 mężczyzn do obozu Auschwitz-Birkenau. Więźniowie ci zapoczątkowali tragiczną historię oświęcimskiego obozu, przeżyło ich niespełna 200, w tym żaden z Żydów. Pomnik wykonano z kamienia i betonu co przypomina oświęcimskie pasiaki, według projektu tarnowskiego architekta Otto Schiera. Metalowy fryz z postaciami symbolizuje pochód więźniów do obozu. W całość wkomponowano fragmenty odnalezionego bruku, po którym szli więźniowie. Przy pomniku odbywają się obchody rocznicowe, miejsce odwiedzają grupy turystów z Izraela.