Facebook link

Koci Zamek Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Koci Zamek Tarnów

Koci Zamek Tarnów

Duży budynek z cegły.
ul. Batorego 13, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
To budynek z surowej czerwonej cegły w stylu eklektycznym, który zbudowano w 1893 roku. Obecnie znany jest jako Koci Zamek. Zyskał taką nazwę dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi.

Powstał na zamówienie Karola Kotwicza Smolika, byłego powstańca styczniowego, dyrektora Urzędu Stajenniczego. Obiekt zaprojektował Szczęsny Zaremba, architekt miejski, który w tamtych latach był twórcą wielu tarnowskich budynków użyteczności publicznej, między innymi Szkoły Podstawowej, dwóch liceów i Urzędu Pocztowego Tarnów 1.
Na budynku widnieje łacińska inskrypcja „Zbawienie jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej”. Nad wejściem do willi umieszczono rzeźby figuralne dwóch końskich łbów.
Ze względu na brak środków na dalszą budowę obiekt nie został dokończony. W takim kształcie przetrwał ponad 100 lat. W tym czasie uległ jednak dużej degradacji.

Na początku XXI wieku jego właścicielem stał się tarnowski przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki, który niejako dokończył budowę obiektu i odnowił istniejącą już część, dzięki czemu Koci Zamek zyskał swoje nowe życie.