Facebook link

Klasztor kamedułów na Bielanach Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Klasztor kamedułów na Bielanach Kraków

Klasztor kamedułów na Bielanach Kraków

Wysoki kościół z trzema wieżami wyrastającymi ponad lasem.
Aleja Konarowa 1, 30-248 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124297610
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z erem ufundowano w 1604 roku. Jego wieże wznoszą się na Srebrnej Górze w Paśmie Sowińca, w otoczeniu w Lasu Wolskiego nad doliną Wisły. Nazwa Bielany pochodzi od charakterystycznych białych mnisich habitów.

Zakonników w 1603 roku sprowadził do Krakowa marszałek wielki koronny Mikołaj z Podhajec Wolski, który ufundował klasztor i od 1630 roku spoczywa w kościelnej krypcie. Kościół i erem zbudowano w latach 1604–1630 według projektu najlepszych włoskich architektów. Bywali tu polscy królowie, między innymi: Władysława IV Waza, Jan Kazimierz podczas potopu szwedzkiego czy Jana III Sobieskiego przed wyprawą do Wiednia.

W skład zespołu klasztornego wchodzą: kościół, dwa dziedzińce, północny ze studnią głębokości 70 metrów otoczony zabudowaniami klasztornymi z refektarzem i kuchnią, oraz południowy z domem gościnnym i apartamentami fundatora. Kościół z nietypowo usytuowaną trzecią wieżą, otacza jedenaście kaplic, pod jego prezbiterium znajduje się kaplica i krypta, w której na 100 lat zamurowywane są szczątki zmarłych zakonników, po mumifikacji przenoszone do zbiorowego grobowca. Do prezbiterium przylega kapitularz i zakrystia.

Wnętrze zdobią bogate sztukaterie z warsztatu Jana Baptisty Falconiego. W prezbiterium znajduje się obraz Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, pędzla Michała Stachowicza. Wyjątkowy jest wizerunek Matki Boskiej Kamedulskiej Pani namalowany w XVII wieku przez kamedułę ojca Wenatego z Subiaco. Natomiast w kaplicy Królewskiej widać obrazy Tommaso Dolabelli, nadwornego malarza dynastii Wazów. Biblioteka klasztorna zawiera cenny księgozbiór liczy ponad 11 tysięcy woluminów.

Zespół klasztorny otacza rozległy las, w którym są wiszące ogrody, alejki i miejsca do kontemplacji. Teren otacza wielokilometrowy mur. Niezwykłość zespołu podkreśla nocna iluminacja.

Kameduli to zakon monastyczny, w którym pustelnicy żyją według surowych zasad świętego Benedykta. Milczący mnisi żyją w skromnych domkach pustelniczych z ogródkami, niektórzy w celach klasztornych. Nie odwiedzają się, spotykają się tylko podczas mszy, modlitw i kilku posiłków w roku. Życie zakonnika to praca, modlitwa, lektura, kontemplacja, pokuta, post, samotność, brak dostępu do mediów i milczenie. Strój zakonny składa się z białego habitu z kapturem, a dzień zaczyna o 3:30.