Facebook link

Kaplica świętych Małgorzaty i Judyty na Salwatorze Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kaplica świętych Małgorzaty i Judyty na Salwatorze Kraków

Kaplica świętych Małgorzaty i Judyty na Salwatorze Kraków

Drewniana, okrągła kaplica z zewnątrz. Przed nią pomnik Jana Pawła II.
ul. św. Bronisławy 88, 30-203 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124244360
tel. +48 512802122
Kaplica należąca do zespołu obiektów powiązanych z klasztorem sióstr norbertanek, powstała w latach 1689–1690 z inicjatywy ówczesnej ksieni klasztoru Justyny Oraczewskiej, w miejscu zniszczonej przez pożary w latach 1587 i 1656. W XIX wieku zaczęto ją łączyć z miejscem dawnych kultów pogańskich i nazwać Gontyną.

Drewnianą, barokową kaplicę konstrukcji zrębowej zbudowano na planie ośmiokąta z ośmiopołaciową kopułą z latarnią krytą gontem. Pod koniec lat 80. XX wieku, w miejsce gontowego pokrycia ścian z lat 50. XX wieku, odtworzono szalunek z pionowych desek.

W wielokrotnie remontowanej kaplicy zachowało się niewiele oryginalnych elementów. Portal wejściowy z nadprożem wyciętym w tak zwany ośli grzbiet, zdobią drzwi z okuciami z XVII wieku. Dawniej we wnętrzu znajdowały się trzy ołtarze, dziś można zobaczyć wczesnobarokowy ołtarz główny z pierwszej połowy XVII wieku pochodzący z sąsiedniego kościoła Najświętszego Salwatora oraz ołtarz boczny z kościoła świętego Wojciecha.

Od 2008 roku przed kaplicą stoi pomnik Jana Pawła II, dzieło Czesława Dźwigaja.

Salwator to malownicze osiedle willowe z początku XX wieku, położone na terenie dawnej wsi Zwierzyniec. Zajmuje ono szczytowe partie Sikornika w Pasmie Słowińca, zwanego również Wzgórzem świętej Bronisławy. Przez Salwator wiedzie trasa spacerowa prowadząca na Kopiec Kościuszki, do Lasu Wolskiego i Bielan. W pobliżu znajdują się: klasztor sióstr norbertanek, kościół świętych Augustyna i Jana Chrzciciela oraz kościół Najświętszego Salwatora, jedne z najstarszych zabytków Krakowa.