Facebook link

Kamienica kolegiacka przy ulicy Szewskiej 22 Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kamienica kolegiacka przy ulicy Szewskiej 22 Kraków

Kamienica kolegiacka przy ulicy Szewskiej 22 Kraków

Tablica pamiątkowa na ścianie kamienicy.
ul. Szewska 22, 31-009 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 731757679
Staromiejska kamienica, która od XVII wieku była własnością kolegiaty świętej Anny, w dzisiejszym kształcie powstała na początku XX wieku w miejscu dwóch gotyckich kamienic.

Początkowo stały tu dwie gotyckie kamienice z XVI wieku. Wschodnią nazywano kamienicą Groszowską, a zachodnią kamienicą Rządczykowską. Od 1636 roku wschodni dom, a w 1653 roku zachodni, zostały własnością kolegiaty świętej Anny. Gdy zamieszkali w nich wikariusze i penitencjarze, zaczęto je nazywać kolegiackimi. Mieściła się w nich również Bursa Muzyczna przy kolegiacie. W XVII wieku domy wzbogacono o manierystyczną kamieniarkę. Obydwie kamienice wyburzone w 1910 roku i na ich miejscu w latach 1910–1911 zbudowano modernistyczną, dwupiętrową kamienicę z elementami historyzmu, projektu architekta Józefa Pokutyńskiego, z inicjatywy księdza kanonika Józefa Caputy.

Działało w niej Wydawnictwo Książek do Nabożeństwa i skład Dewocjonaliów Józefa Cebulskiego, w którym drukowano obrazki i modlitewniki. W 1937 roku miejsce to odwiedziła święta Faustyna z przełożoną matką Ireną Krzyżanowską.

Fasada budynku jest sześcioosiowa z ryzalitem w środkowej części. Nad kamiennym portalem przeniesionym z kamienicy Groszowskiej, znajduje się kamienna tablica upamiętniająca budowę i jej inicjatora. Na parterze wyeksponowano inne elementy manierystycznej kamieniarki z pierwszej połowy XVII wieku, przeniesione ze zburzonej kamienicy wschodniej, pilastry ościeży okiennych i dwie międzyokienne kolumny.

Dziś w kamienicy mieści się elegancki hotel Szewska 22 Boutique.