Facebook link

Kamienica Hipolitów Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kamienica Hipolitów Kraków

Kamienica Hipolitów Kraków

Zdobienia na Kamienicy Hipolitów w Krakowie wydobyte spod warstwy tynku, przedstawiające prawdopodobnie św. Dorotę z Cezarei.
Plac Mariacki 3, 31-042 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124224219
Jak wyglądała sypialnia państwa albo pokój panienki w XIX wieku? A gabinet zamożnego mieszczanina z wieku XVII? Zapraszamy do krakowskiej kamienicy Hipolitów, gdzie urządzona została wystawa wnętrz domu mieszczańskiego. Jest to oddział Muzeum Krakowa.
Możemy tu podglądać bezkarnie i do woli. Na przykład gabinet bogatego mieszczanina z XVII w., którego ozdobą jest stiuk Fontany. Stamtąd przechodzimy do sypialni ozdobionej rokokowymi malowidłami w pastelowych kolorach i meblami zdobionymi dekoracją kwiatową. Dalej znajduje się bawialnia urządzona meblami pochodzącymi z różnych epok, a więc w taki sposób, jak niegdyś urządzano mieszkania. Na ścianach znajdują się obrazy, chętnie kolekcjonowane przez mieszczan. Największą salę zajął „Pokój kolekcjonera”, gdzie zgromadzono wspaniałe kolekcje dzieł sztuki, zarówno dawnej jak i współczesnej. Na drugim piętrze pokazano mieszkanie rodziny z końca XIX w. Znajdują się tu: „Pokój babci”, „Pokój panienki” – urządzony skromnie i bezpretensjonalnie prostymi sprzętami, bez nadmiernej ilości ozdób. Ośrodkiem życia natomiast jest jadalnia ze stołem na środku i wiszącą lampą naftową. Kolejnym pokojem jest salon, w którym króluje fortepian i wielka kanapa. Zdobią go obrazy i kilimy, a także serwantka z mnóstwem drobiazgów. Na koniec można zajrzeć do „Sypialni państwa”.