Facebook link

Dziubyniłka gospodarstwo agroturystyczne Gładyszów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dziubyniłka gospodarstwo agroturystyczne Gładyszów

Dziubyniłka gospodarstwo agroturystyczne Gładyszów

Drewniany budynek z obszernymi wrotami
Gładyszów 75, 38-315 Gładyszów Region turystyczny: Beskid Niski
tel. +48 183510050
tel. +48 513011863
Gospodarstwo położone jest w rozległej dolinie Beskidu Niskiego, rozciąga się z niego piękny widok na szczyt Magury Małastowskiej i Koziego Żebra. Pobliskie góry z łagodnymi stokami, sięgają wysokości od 600-1000 m n. p.m. i porośnięte są łąkami i lasem mieszanym. W okolicy przebiega sieć szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, ścieżek konnych, tras narciarstwa biegowego, a zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Gospodarze to rdzenni Łemkowie, posiadający bogatą wiedzę na temat historii i tradycji regionu Łemkowszczyzny. Chętnie pomagają w poznawaniu i zgłębianiu tajników historii tych ziem, przekazując swoją wiedzę i udostępniając bogatą literaturę. By ocalić od zapomnienia to co jest im bliskie, odtworzyli łemkowską zagrodę – eko-muzeum, gdzie oferują aktywne zwiedzanie i warsztaty tematyczne, prowadzone również w języku łemkowskim. Pobyt w gospodarstwie jest niczym podróż w czasie – niezapomniany, fascynujący i autentyczny.

Zagroda należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Gospodarstwo dwukrotnie zajęło I miejsce w konkursie ,,Wypoczynek z naturą na gorlickiej ziemi”, a w 2017 roku wyróżnienie w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii „Atrakcja Turystyczna Roku”.

 

,,Życie na wsi 100 lat temu”

W wiernie odtworzonej łemkowskiej zagrodzie, wyposażonej w autentyczne sprzęty, które podczas zwiedzania i warsztatów ,,ożywają”, zwiedzający przenoszą się w odległą przeszłość i czują klimat dawnych lat. Zagroda jest rekonstrukcją tradycyjnej zabudowy łemkowskiej. Składa się z: chyży, dwóch spichlerzy, oryginalnych młynów wiatrowych, studni z żurawiem i kieratu. Pomieszczenia wyposażone są w dawne sprzęty i narzędzia, których używa się podczas prezentacji i prowadzonych warsztatów. W jednym ze spichlerzy odtworzona została olejarnia taranowa do ,,bicia” oleju lnianego metodą sprzed 100 lat.

W obiekcie zgromadzono komplet narzędzi i sprzętu do obróbki lnu, drewna, wyrobu łyżek i gontów, zbioru i obróbki zbóż, a także sprzęty gospodarstwa domowego. Większość eksponatów ma dziś już charakter unikatowy.

Pobyty weekendowe (od piątku do niedzieli – 2 noclegi, 2 śniadania, 1 obiadokolacja). W ramach pobytu Gospodarze zapewniają dodatkowe atrakcje:

  • „Życie na wsi 100 lat temu” – zwiedzanie eko-muzeum,
  • „Zabawki naszych dziadków” – wytwarzanie,
  • biesiada z degustacją specjałów kuchni łemkowskiej: oplacków, knysza, kiesełyci.

Ponadto Gospodarze oferują szeroki zakres warsztatów tematycznych dla grup zorganizowanych, m.in.:

  • „Kręć się, kręć wrzeciono…” – pokaz obróbki lnu,
  • „Bicie oleju” w olejarni taranowej,
  • „Niecki, łyżki, gonty” – historia wytwarzania i zastosowania.