Facebook link

Festiwal Opera Rara 2021 - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Festiwal Opera Rara 2021

Festiwal Opera Rara 2021

Od 2021-09-24 do 2021-10-10
Kwartet smyczkowy
Konopnickiej 17, 30-302 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 123542500
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Capella Cracoviensis oraz Miasto Kraków
Wygrana 2, 30-311 Kraków
Festiwal Opera Rara – projekt muzyczny, prezentujący różnorodność swego gatunku, ukazujący dzieła powstałe na przestrzeni czterech stuleci historii istnienia, wystawiane na deskach krakowskich teatrów.

Przełożony z wiosny „The Golden Dragon” Pétera Eötvösa oraz dwa wydarzenia specjalne w postaci koncertu L'Arpeggiaty i recitalu Samuela Mariño, któremu towarzyszyć będzie prowadzona przez Jana Tomasza Adamusa Capella Cracoviensis, to kolejne elektryzujące propozycje Festiwalu Opera Rara 2021. Muzyczny spektakl „The Golden Dragon” zagości na żywo 26, 27 oraz 28 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a wydarzenia specjalne odbędą się 24 września w kościele Świętej Katarzyny (L’Arpeggiata) oraz 10 października w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (Samuel Mariño).

„The Golden Dragon” to pełna szalonych, wprost nieprawdopodobnych wypadków tragikomedia, która zarazem podważa nasze oczekiwania dotyczące tego, jak powinna wyglądać sztuka zaangażowana społecznie. Opera Pétera Eötvösa – zainspirowana sztuką Rolanda Schimmelpfenniga – to opowieść o życiu dalekowschodnich emigrantów w Europie.

Natomiast już 24 września pierwsze z wydarzeń specjalnych w ramach tegorocznego Festiwalu Opera Rara, czyli koncert wyjątkowego zespołu L'Arpeggiata. To prawdziwe zjawisko w świecie muzyki dawnej — zupełnie osobne, oryginalne, unikalne, ale już trwale wpisane w jego krajobraz i zajmujące w nim poczesne miejsce. Zespół przybywa do Krakowa z programem „Miracolo d'Amore. Di Venezia a Napoli”, by zabrać nas w muzyczną podróż przez Włochy epoki seicenta.

Samuel Mariño (sopran męski) zwieńczy jesienną część programu Festiwalu Opera Rara: w recitalu 10 października w Teatrze im. J. Słowackiego usłyszymy m.in. słynny motet „Exsultate, jubilate” napisany przez siedemnastoletniego Mozarta dla kastrata-wirtuoza Venanzia Rauzziniego oraz dwie arie koncertowe Wolfganga Amadeusza: dramatyczną scenę „Ah, lo previdi!” i utrzymaną w tonie buffo, pełną werwy i ironicznych akcentów „Voi avete un cor fedele”. Wenezuelskiemu soliście towarzyszyć będzie prowadzona przez Jana Tomasza Adamusa Capella Cracoviensis.

PROGRAM:
24 września piątek
20:00 L’Arpeggiata & Valer Sabadus
Wydarzenie towarzyszące Kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7, Kraków
26 września niedziela
19:00 The Golden Dragon
Wydarzenie główne Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków
27 września poniedziałek
19:00 The Golden Dragon
Wydarzenie główne Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków
28 września wtorek
19:00 The Golden Dragon
Wydarzenie główne Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków
10 października niedziela
18:00 Samuel Mariño & Capella Cracoviensis & Jan Tomasz Adamus
Wydarzenie towarzyszące Teatr im. J. Słowackiego, pl. św. Ducha 1, Kraków

Opera Rara Kraków plakat