Facebook link

Pałac Łęg Tarnowski - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pałac Łęg Tarnowski

Pałac Łęg Tarnowski

Dwór o jasnych ścianach i dachu krytym czerwoną dachówką, z wieżą.
Tarnowska 158, 33-131 Łęg Tarnowski Region turystyczny: Tarnów i okolice
tel. +48 146451187
W przysiółku Partyń stoi neorenesansowy zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku, zbudowany według projektu Sławomira Odrzywolskiego na zlecenie hrabiego Józefa Gabriela Męcińskiego.

W XVIII wieku majątek z drewnianym dworem znajdował się w rękach Potockich. Na początku XIX wieku stał się własnością Dobrzyńskich, a następnie Męcińskich, którzy przy budowie pałacu w latach 1885–1892, wykorzystali fundamenty drewnianego dworu. W 1896 roku Helena Męcińska, córka hrabiego Józefa, wniosła majątek w wianie Janowi Zborowskiemu i w rodzinie Zborowskich pozostał on do 1945 roku. Po opuszczeniu siedziby przez Zborowskich, pałac rozgrabiono, a majątek rozparcelowano. W pałacu urządzono szkołę podstawową, później instytucje i urzędy. Od 1988 roku znów znajdowała się w nim szkoła, dziś stoi opuszczony.

To murowany, piętrowy gmach w stylu neorenesansowym, kryty wysokim czterospadowym dachem z czterokondygnacyjną, kwadratową wieżą z ostrosłupowym hełmem. Od frontu widać trójarkadowy, wgłębiony portyk wsparty na dwóch kolumnach, nad nim galerię. Od ogrodu pałac urozmaica taras z kamienną balustradą i schodami. Na zewnątrz budynek zdobi sgraffiti, dekoracje na obramieniach okien i drzwi, kartusze herbowe i kolorowa dachówka na wieży.

We wnętrz znajduje się sień z drewnianym stropem i sale ze sztukaterią i piecami z kolorowych kafli. Szerokie, drewniane schody z ozdobną balustradą prowadzą do holu górnego z drewnianym, malowanym stropem. Na piętrze pokoje dekoruje sgraffiti. W piwnicach widać mury z XVIII wieku.

Pałac otacza park z XIX wieku ze starymi drzewami, bazujący na geometrycznym ogrodzie włoskim. Opada on dwoma tarasami z parterem ogrodowym, alejami, kręgiem altanowym i kopcem. Od bramy prowadzi alejka obsadzona krzewami, zakończona kolistym podjazdem.