Facebook link

Dwór Starostów Muszyna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dwór Starostów Muszyna

Dwór Starostów Muszyna

Parterowy dwór o białych ścianach, z drewnianym gankiem i wysokim stromym dachem. Przed budynkiem przy stolikach pod parasolami siedzą ludzie.
ul. Kity 17, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 185349281
Dwór Starostów pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Stanowił on siedzibę starostów muszyńskich, którzy władali dawnym państwem muszyńskim - kluczem dóbr z własną administracją, sądownictwem i wojskiem, które powstało jeszcze w XIII wieku.
Przy dworze znajdowała się kordegarda (wartownia), zajazd, mieszkalna brama, piekarnia, zaplecze kuchenne, stajnia z wozownią oraz spichlerz, a także browar i kilka mniejszych obiektów gospodarczych. Na pobliskiej rzece Muszynce wzniesiono dwa młyny.
Do dziś z całego kompleksu poza Dworem Starostów oraz kordegardą zachował się zajazd, zrekonstruowany w 2010 roku. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego. W 2018 roku odbudowano spichlerz - dziś tak zwany Dom Garncarza. Sam
Dwór Starostów na początku XX wieku został przebudowany (dodano dobudówkę po wschodniej stronie oraz północną werandę), jednak zachował on swój klasycystyczny charakter. Dziś, po renowacji w latach 2014-2015, budynek stanowi siedzibę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie. Funkcjonuje w nim także kawiarnia.