Facebook link

Dwór Niedzica - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dwór Niedzica

Dwór Niedzica

Wnętrze restauracji. Drewniane stoły i krzesła, na ścianach obrazy.
Os. Polana Sosny 1, 34-441 Niedzica Region turystyczny: Pieniny i Spisz
tel. +48 183347770
tel. +48 519337124
Restauracja „Dwór” to zaadaptowany na restaurację modrzewiowy dwór z Grywałdu wybudowany na przełomie XVIII i XIX w.

Do 1966 roku pozostawał w rękach rodziny Dziewolskich. Przekazany Siostrom Albertynkom w zamian za opiekę, stał bezużytecznie i stopniowo niszczał. Dwór zakupił Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A i przeniósł nad zbiornik wodny w Sromowcach.
W 1999 roku na wielkim kamienisku – Polanie Sosny w Niedzicy – odtworzono oryginalną konstrukcję dworku, wygląd ścian, stropów, dachu i elewacji budynku. Wystrój wnętrz pozwala odczuć klimat XIX -wiecznego dworku polskiego, nawiązuje do tradycji Spisza, serwuje dania kuchni polskiej z elementami węgierskiej. Obok dworu postawiono jeszcze dwa drewniane budynki: "Chatę z Kir", powstałą z połączenia starego młyna z Czarnego Dunajca i przeniesionej drewnianej chaty z Kir oraz "Chatę Spiską", przeniesioną z Łapsz Niżnych. Oba budynki to obecnie obiekty noclegowe. Na Polanie Sosny funkcjonuje ponadto pole campingowe oraz stacja narciarska.
Dwór jest częścią kompleksu rekreacyjnego „Polana Sosny” razem z innymi zabytkowymi budynkami, stacją narciarską i bazą hotelowo-gastronomiczną. Jest obiektem na Szlaku Architektury Drewnianej.