Facebook link

Cmentarz Rakowicki Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cmentarz Rakowicki Kraków

Cmentarz Rakowicki Kraków

Grobowiec Jana Matejki w formie kapliczki.
ul. Rakowicka 26, 31-510 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 126199900
fax. +48 126199990
To najstarsza nekropolia miasta założona w latach 1801–1803 na obszarze 5,6 hektara, na terenie folwarku Bosackie we wsi Prądnik Czerwony. Dziś jest to cmentarz komunalny o powierzchni ponad 42 hektarów z około 75 tysiącami grobów, reprezentacyjna krakowska nekropolia wypełniona arcydziełami architektury i rzeźby funeralnej.

Gdy władze austriackie od karmelitów bosych wykupiły teren pod nowy cmentarz, koszt jego urządzenia pokryło miasto i okoliczne gminy, w których zamknięto cmentarze przykościelne. Kilkakrotnie go powiększano, po raz pierwszy w 1836 roku, później w latach 1863 i 1886, w 1920 roku dołączono cmentarz wojskowy przy ulicy Prandoty, a w 1933 roku uzyskał obecną wielkość.

Jego plan w 1839 roku przygotował architekt Karol Kremer, w formie parku z półkolistymi alejkami i centralnie położoną drewnianą kaplicą, w latach 1861–1862 zamienioną na murowaną kaplicę Zmartwychwstania Pańskiego. W 1877 roku powstała kostnica projektu Salomona Saarego. Wzdłuż muru przy wejściu głównym znajdują się najstarsze groby i tablice, w tym pierwszy Apolonii Bursikowej z 1803 roku.

Pochowani są tu krakowianie, w tym wiele osób w Alei Zasłużonych. Spoczywają tu politycy, naukowcy, artyści, między innymi: Józef Dietl, Ignacy Daszyński, Lucjan Rydel, Henryk Jordan, Karol Olszewski, Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodzina Estraicherów, Tadeusz Kantor, Marek Grechuta, rodzina Wojtyłów czyli rodzice i brat papieża Jana Pawła II, Piotr Skrzynecki, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Walery Goetel, Józef Rostafiński, Józef Szujski, Jerzy, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Józef Mehoffer, Piotr Michałowski, Henryk Rodakowski czy Zbigniew Wodecki. W wydzielonych kwaterach spoczywają uczestnicy powstań narodowych, żołnierze I wojny światowej czy Legioniści Polscy.

Cmentarz ma dużą wartość historyczną i artystyczną, wiele nagrobków wykonali znani rzeźbiarze i architekci, między innymi: Teofil Żebrawski, Feliks Księżarski, Sławomir Odrzywolski, Jakub Szczepkowski, Tadeusza Błotnicki czy Wacława Szymanowski.