Facebook link

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy Kraków

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy Kraków

Piękny ikonostas w cerkwi, barwny i bogato złocony.
Szpitalna 24, 31-024 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124227277
Wyznawcy prawosławia mają w Krakowie własną świątynię mieszczącą się w budynku z XIV wieku, pod koniec XIX wieku zaadaptowanym na synagogę. Z zewnątrz nie przypomina on tradycyjnej cerkwi i wygląda jak miejska kamienica.

Powstała w 1918 roku prawosławna cerkiew garnizonowa Wojska Polskiego, mieściła się najpierw w starej ujeżdżalni koni, następnie w 1927 roku przeniesiono ją do koszar przy placu Na Groblach. W czasie II wojny światowej hitlerowcy przejęli koszary, a cerkiew urządzono w zdewastowanej synagodze Ahawat Raim przy ulicy Szpitalnej, budynku z XIV wieku zwanym Jordanowskim, który w 1940 roku oficjalnie przekazano prawosławnej parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Remont cerkwi trwał od końca lat 60. XX wieku do 1984 roku. W latach 90. XX wieku w refektarzu położono polichromię. Pod koniec 2006 roku nad drzwiami cerkwi zamontowano kopułkę. W XXI wieku remontowano piwnice z XV wieku, w których planowane jest utworzenie Centrum Sztuki Sakralnej imienia Jerzego Nowosielskiego.

Wejście do cerkwi prowadzi do holu-kruchty, gdzie przed schodami ustawiono ścianę z łukowatymi wejściami, pokrytą polichromią autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Wielka sala na piętrze pełni role nawy głównej. Wnętrze zdobi wiele ikon z XIX wieku i współczesnych autorstwa Jerzego Nowosielskiego, którego dziełem jest też Golgota, nad która widać kopie ikon malowanych przez Stefana Wiśniewskiego. Na uwagę zasługuje piękna sala gotycka z okazałym ikonostasem, dziełem profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Jerzego Nowosielskiego. Za ołtarzem znajdują się witraże wykonane przez krakowskich plastyków. Refektarz na drugim piętrze zdobi polichromia autorstwa profesorów Jerzego Nowosielskiego i Bogdana Kotarby.