Facebook link

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Piorunka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Piorunka

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Piorunka

Drewniana cerkiew. Przed nią również drewniana dzwonnica.
Piorunka, 33-380 Czyrna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184741610
Greckokatolicka świątynia powstała pod koniec XVIII wieku, to cerkiew łemkowska typu północno-zachodniego. Po akcji Wisła i wysiedleniu Łemków jest kościołem Matki Boskiej Różańcowej, należącym do rzymskokatolickiej parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Czyrnej.

Piorunka założona w 1634 roku jest jedną z najpóźniej lokowanych łemkowskich wsi. Cerkiew należąca do parafii w Brunarach stanęła tu w pierwszej połowie XVII wieku. Dzisiejszą, drewnianą świątynię wzniesiono w 1798 roku. Jest to budowla konstrukcji zrębowej, trójdzielna z kwadratowym prezbiterium, nawą i słupowo-ramową wieżą z nadwieszoną izbicą, szalowaną deskami i obejmującą babiniec. Pozostałe ściany są pokryte gontem, a namiotowe dachy kryte blachą, wieńczą baniaste hełmy. W czasie przebudowy w 1909 roku w cerkwi zmieniono kształt okien.

Wewnątrz zachowało się bogate cerkiewne wyposażenie. Ściany i zwierciadlane sklepienia o małej krzywiźnie zdobią polichromie z 1930 roku. W prawie oryginalnym, drewnianym ikonostasie, pochodzącym z wcześniejszej świątyni z przełomu XVII i XVIII wieku, znajdują się ikony z różnych okresów, w tym trzy którymi zastąpiono wizerunki skradzione. Najciekawsza i niezwykle rzadka jest ikona przedstawiająca łemkowskiego pasterza na tle gór. Może to być wizerunek Chrystusa Dobrego Pasterza lub rodzajowa scena świecka namalowana przez ludowego artystę. W nawie stoją dwa późnobarokowe ołtarzyki boczne z początku XVIII wieku.

Cerkiew, drewnianą dzwonnicę i stary cmentarz otacza kamienny murek.