Facebook link

Sobór Świętej Trójcy Gorlice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sobór Świętej Trójcy Gorlice

Sobór Świętej Trójcy Gorlice

Widok z góry na błękitną cerkiewną kopuł zza drzew.
ul. św. Maksyma 2, 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183526989
Na Ziemi Gorlickiej ludzie różnych religii, kultur, tradycji, a nawet narodowości żyją, szanują się i pomagają sobie na co dzień. Wyrazem tolerancji jest prawosławny sobór katedralny i jednocześnie cerkiew parafialna w Gorlicach.

W XV wieku w Gorlicach stała już cerkiew prawosławna, a pochodzącą z niej ikonę świętego Mikołaja można oglądać w muzeum we Lwowie.

Cerkiew, zbudowaną w latach 1986–1991 na planie krzyża greckiego w stylu bizantyńsko-ruskim, wieńczy błękitna kopuła główna otoczona czterema mniejszymi. W 1991 roku poświęcił ją Jego Eminencja Metropolita Bazyli. Cerkiew jest pomnikiem męczeństwa ojca Maksyma Sandowycza, oskarżonego o sprzyjanie Rosji, rozstrzelanego bez wyroku sądowego przez żołnierzy austriackich na dziedzińcu gorlickiego sądu dnia  6 września 1914 roku. W 1994 roku w cerkwi odbyły się uroczystości kanonizacyjne ojca Maksyma, a była to pierwsza na tych ziemiach kanonizacja w historii Cerkwi Prawosławnej. Od 2007 roku spoczywają tu relikwie świętego Maksyma Gorlickiego przeniesione ze Zdyni.

Wewnątrz warto obejrzeć ikonostas pochodzący z cerkwi bieszczadzkiej zniszczonej w okresie powojennym. W 2014 roku umieszczono kopię Iwerskiej Ikony Matki Bożej, napisaną przez mnichów z Monasteru Iwiron na Świętej Górze Athos.

Cerkiew należy do dekanatu Gorlice diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 2016 roku została katedrą diecezji przemysko-gorlickiej.

Od 1999 roku na plebani działa Muzeum Diecezjalne.