Facebook link

Cerkiew świętego Jana Ewangelisty Muszynka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew świętego Jana Ewangelisty Muszynka

Cerkiew świętego Jana Ewangelisty Muszynka

Drewniany kościół o jasnoczerwonych ścianach. Przed nim dwa drzewa iglaste oraz ogrodzenie. Obok kilka innych drzew.
Muszynka, 33-383 Tylicz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184711310
Greckokatolicką cerkiew w typie zachodniołemkowskim, wzniesioną w XVIII wieku w Beskidzie Sądeckim, po 1947 roku i wysiedleniu Łemków w czasie akcji Wisła, przejął kościół rzymskokatolicki. Dziś należy do parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu. Poza tym jest to świątynia zwana kościołem konfederatów barskich.

Po lokacji wsi w 1636 roku, nieużywany kościół przekształcono w cerkiew. Dzisiejszą wybudowano w 1689 roku, remontowano w XVIII wieku i przebudowywano w XIX wieku.

To cerkiew drewniana, trójdzielna konstrukcji zrębowej, szalowana poziomymi deskami. Jej części wzniesiono na planie kwadratu, trójbocznie zamknięte prezbiterium z zakrystią, nawę i babiniec. Nad kruchtą wznosi się wieża konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach, z izbicą z półkolistymi okienkami i baniastym hełmem z kutym krzyżem. Blaszane dachy, trójpołaciowy nad prezbiterium i namiotowy łamany nad nawą, wieńczą mniejsze hełmy z pozornymi latarniami i krzyżami.

Wnętrze zdobi błękitna polichromia ornamentalna z przełomu XIX i XX wieku. Bogaty ikonostas z XVIII wieku z cennymi ikonami sąsiaduje z dwoma bocznymi ołtarzami, późnobarokowym z końca XVII wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, i rokokowym z XVIII wieku z rzeźbami świętych Piotra i Pawła oraz obrazem świętej Barbary, który według tradycji w latach 1769–1770 znajdował się w ołtarzu polowym konfederatów barskich. W pomieszczeniu ołtarzowym znajduje się obraz Trójcy Świętej, zachowany z dawnego ołtarza. Interesująca jest ambona z XVIII wieku, z postaciami ośmiu Ojców Kościoła.