Facebook link

Cerkiew św. Dymitra Czarna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew św. Dymitra Czarna

Cerkiew św. Dymitra Czarna

Drewniana cerkiew z zewnątrz.
Czarna, 38-315 Uście Gorlickie Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183516776
Cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra w Czarnej wzniesiona została w 1764 roku. Obecnie użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
W pierwszej połowie XIX wieku cerkiew uległa przekształceniu, znacznie wydłużono między innymi prezbiterium. Ściany nawy, prezbiterium i pochyłej wieży obite są gontem. Nad nawą wznosi się dach namiotowy, nad prezbiterium wielopołaciowy. Dachy, podobnie jak wieńczące je baniaste hełmy z pozornymi latarniami, pokryte są blachą. Wnętrze świątyni nakryte jest płaskimi stropami oraz namiotowymi kopułami. Dekoruje je polichromia z pierwszej połowy XIX wieku.
Najcenniejszymi elementami wyposażenia są kompletny barokowy ikonostas z XVIII wieku oraz również barokowy ołtarz z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Warto również zwrócić uwagę na ozdobiony kolumienkami portal wiodący z prezbiterium do zakrystii.
Świątynia otoczona jest urokliwym kamiennym murkiem. W pobliżu Czarnej znajduje się kilka pięknych cerkwi greckokatolickich, które warto zobaczyć. W szczególności można zwiedzić obiekt w Śnietnicy.