Facebook link

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Męcina Wielka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Męcina Wielka

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana Męcina Wielka

Drewniana cerkiew z zewnątrz. Widok z boku na drewniane ściany, blaszane dach.
Męcina Wielka 39, 38-307 Sękowa Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183518316
Greckokatolicka cerkiew zbudowana na początku XIX wieku, od 1951 roku, po akcji „Wisła” i wysiedleniu Łemków, jest katolickim, parafialnym kościołem Matki Bożej Królowej Polski.

Pierwsza cerkiew stała we wsi w połowie XVI wieku. O obecną, zbudowaną w 1807 roku, w 1915 roku wojska rosyjskie i austriackie stoczyły krwawą bitwę. Jest to cerkiew drewniana, konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych gontem, trójdzielna z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Nad przedsionkiem wznosi się masywna słupowo-ramowa wieża z zachatą i pseudoizbicą.

W 1930 roku wyremontowano zniszczony budynek z funduszy zebranych przez mieszkańców okolicy. Do cerkwi dobudowano zakrystię i kruchtę, dach pokryto blachą, zmieniono kształt hełmów. Do lat 80. XX wieku była zwieńczona kopułą, którą usunięto i zastąpiono drewnianą pseudolatarnią, tym samym przywrócono świątyni wygląd cerkwi zachodniołemkowskiej.

Wnętrze kryją stropy płaskie i zdobi polichromia architektoniczno-ornamentalno-figuralna z 1930 roku, dzieło Ilii Decyka z Sambora oraz z 1938 roku. Z XIX wieku pochodzi kompletny ikonostas i dwa boczne, neobarokowe ołtarze. Na ścianach wiszą ikony z XVIII wieku, wśród nich cykl przedstawiający 12 świąt kościołów tradycji bizantyjskiej.