Facebook link

Cerkiew Narodzenia Bogarodzicy Szymbark - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew Narodzenia Bogarodzicy Szymbark

Cerkiew Narodzenia Bogarodzicy Szymbark

Drewniana cerkiew z wieżą. Obok drewniany krzyż. Cerkiew otoczona jest drzewami.
38-311 Szymbark Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183513013
Greckokatolicka cerkiew parafialna zbudowana latach 1790 lub 1821 w przysiółku Wólka, to dziś kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew z przełomu XVIII i XIX wieku, kilkakrotnie remontowano, w 1856 roku dobudowano kruchtę przy wieży. Po wysiedleniu Łemków w 1947 roku świątynię przejęła miejscowa rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Szkaplerznej. Użytkowano ją sporadycznie i powoli niszczała. W latach 1992–1993 przeprowadzono prace konserwatorskie.

To orientowana cerkiew o konstrukcji zrębowej, ścianach pokrytych gontem i kalenicowych dachach krytych blachą. Jest dwudzielna i składa się z podłużnej nawy i małego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Słupową wieżę wbudowaną w przedłużony dach nawy, wieńczy pozorna izbica z baniastym hełmem. Na dole wieży znajduje się chór muzyczny, a w przyziemiu dwa boczne pomieszczenia i kruchta od zachodu.

Wnętrze przykrywają stropy płaskie, ściany i stropy pomalowane są na niebiesko. Uwagę zwraca kompletny ikonostas z pierwszej połowy XIX wieku. Trzy ołtarze to główny barokowy z baldachimem i ikoną Ukrzyżowanie, a w nawie neobarokowe boczne z pierwszej połowy XIX wieku z ikonami. Na ścianach nawy widać medaliony z ewangelistami, pochodzące ze starszego ikonostasu.