Facebook link

Budynek Miejskiej Kasy Oszczędnościowej Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Budynek Miejskiej Kasy Oszczędnościowej Tarnów

Budynek Miejskiej Kasy Oszczędnościowej Tarnów

Bogato zdobiona jasna jednopiętrowa kamienica.
ul. Wałowa 10, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Budynek pełni od czasu do czasu funkcję ratusza, gdy w słynnej Sali Lustrzanej w największym i najbardziej okazałym budynku przy ulicy Wałowej, odbywają się sesje Rady Miejskiej.

Być może takie wykorzystanie budynku zakładano od samego początku. A ponieważ zgodnie z wielkomiejską zasadą, w tym czasie budowle pałacowe były wzorem dla monumentalnej zabudowy publicznej i użytkowej oraz siedzib towarzystw i instytucji, zaprojektowano bardzo reprezentacyjny gmach, mający być centrum finansowym i kulturalnym miasta. Skonstruowano go z dwóch przenikających się brył w stylu neorenesansowym, z wysokimi zamkniętymi półkoliście oknami i salą na piętrze, z galerią o bogatej neorenesansowej dekoracji rzeźbiarskiej. Bogata dekoracja zdobi też fasadę budynku, najokazalszej w mieście budowli epoki historyzmu i eklektyzmu.

Wzniesiono go w latach 1880–1882, według projektu Karola Polityńskiego, na potrzeby Kasy Oszczędności miasta Tarnowa, pierwszej i przez wiele lat najpoważniejszej instytucji finansowej miasta. Kasa wspomagała miejscowy handel, rzemiosło i przemysł, kredytowała inwestycje miejskie i wspierała instytucje społeczne oraz inicjatywy kulturalny. Piętro z salą wynajęło Kółko Przyjaciół Muzyki (od 1901 roku Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne) i Towarzystwo Kasynowe. W Sali Lustrzanej odbywały się koncerty i przedstawienia operowe. balową

Od 1951 roku w budynku był Bank PKO, Biuro Wystaw Artystycznych, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej, Towarzystwo Literacki imienia Adama Mickiewicza i Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne. W 1991 roku cały budynek przejął Bank Przemysłowo-Handlowy.