Facebook link

Bazylika św. Franciszka z Asyżu Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Bazylika św. Franciszka z Asyżu Kraków

Bazylika św. Franciszka z Asyżu Kraków

Wnętrze kościoła. Drewniane ławki. W jedne z nich stoi kobieta.
pl. Wszystkich Świętych 5, 31-004 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124225376
Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w XIII wieku, jednak jego obecny wygląd znacznie odbiega od tego pierwotnego. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Stał się siedzibą zakonu franciszkanów sprowadzonych do Krakowa przez księcia Henryka Pobożnego. Mimo swojej odległej historii obecnie słynie przede wszystkim z polichromii i witraży Stanisława Wyspiańskiego oraz wiernej kopii Całuna Turyńskiego.

W 1896 roku nad polichromią w kościele oo. Franciszkanów pracował Stanisław Wyspiański. Jego autorstwa są malowidła zdobiące ściany prezbiterium, transeptu, początkowego fragmentu nawy głównej i zachodniej fasady. Dominują w nich motywy polnych kwiatów, ziół i gwiazd. Obok ołtarza artysta wykonał malowidła figuratywne. W 1897 i 1902 roku Wyspiański pracował nad projektami witraży: „św. Franciszek”, „Błogosławiona Salomea”, „Żywioły” oraz najsłynniejszy i najbardziej okazały „Bóg Ojciec”.
W kaplicy Męki Pańskiej, przyszły papież, Karol Wojtyła jako biskup i kardynał często odprawiał prywatnie drogę krzyżową. Dziś znajduje się w niej kopia Całunu Turyńskiego, poświęcona przez Jana Pawła II, a także trumienka ze szczątkami beatyfikowanej przez niego bł. Anieli Salawy. 
Kościół w obecnym kształcie to budowla gotycka. Przy wejściu do kościoła warto zobaczyć kaplicę błogosławionej Salomei, zbudowaną w XV, a przebudowaną w XVII wieku. Na ołtarzu stoi trumna z relikwiami błogosławionej, a obok ołtarza, relikwiarz z kośćmi Bolesława Wstydliwego (założyciela kościoła). Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na stacje Drogi Krzyżowej, których autorem jest Józef Mehoffer, malarz okresu Młodej Polski.
Kolejny ważny zabytek to obraz Matki Bożej Smętnej Dobrodziejki z pierwszej połowy XVI wieku, który znajduje się w kaplicy przylegającej do kościoła. Ponadto w krużgankach klasztoru znajduje się słynna galeria portretów biskupów krakowskich.
Kościół Franciszkanów, jako jeden z pierwszych w Krakowie, został wyróżniony 23 lutego 1920 roku tytułem bazyliki mniejszej, która stanowi potrójne sanktuarium: Matki Bożej Bolesnej Smętnej Dobrodziejki, błogosławionej Salomei Piastówny i błogosławionej Anieli Salawy.

Warto dodać, że kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.


Powiązane treści