Facebook link

„Błąd w systemie” wystawa kolaży Tomasza Chołuja - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

„Błąd w systemie” wystawa kolaży Tomasza Chołuja

„Błąd w systemie” wystawa kolaży Tomasza Chołuja

Od 2021-09-24 do 2021-10-10
Biały, murowany kasztel wśród zieleni.
38-311 Szymbark
tel. +48 183513114
Organizator: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
38-311 Szymbark
Zapraszamy na wernisaż kolaży pn. „Błąd w systemie” autorstwa Tomasza Chołuja w piątek 24 września 2021 r. o godz. 18.00. Wystawa prezentowana będzie w oficynie dworskiej do 20 października br.

Tomasz Chołuj to architekt, urodzony we Wrocławiu, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Od 2009 nauczyciel akademicki, adiunkt Akademii Sztuk Pieknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest autorem i współautorem kilkuset projektów architektonicznych, instalacji, projektów wnętrz, mebli, scenografii filmowej i teatralnej. Popularyzator sztuki, kurator, współwłaściciel galerii sztuki Made In Wrocław. Uprawia fotografię, kolaż, rysunek i malarstwo.
 
"BŁĄD W SYSTEMIE" to wybór prac z lat 2006-2021.
 Błąd ma tu znaczenie przeciwne do pejoratywnego, jest inicjacją zmiany, zmiana okazją wyboru swojego widzenia i twórczej interpretacji. Język rozumienia przekazu każdej z prac jest w dużej mierze intuicyjny. Świat znaczeń bliski jest Schulzowskiej metaforyce.
Materia ożywa, budynek, dom staje się "matką", tu spotykają się wszystkie sprawy i uczucia, próbując odnaleźć spokój i rozumienie porządku świata. Łóżko dające schronienie w nocy, z jednej strony będąc kolebką snów dając ukojenie ciału i myślom, z drugiej będąc najbliższą metaforą łona matki, synonimu bezpieczeństwa i kolebką emocjonalnych prapoczątków. Dom, który jakże często powtarza się w kolażach, jest także emblematem ludzkiego ciała i siedziby duszy, gdzie otwory budynku wyrażają otwory cielesne, dach głowę czyli świadomość i rozum a podziemia podświadomość. Materia żyje w każdym przedmiocie, podobnie pogoda, nadaje kształty uczuciom i emocjom. Zwierzęta są równoważne ludziom tworząc odbicia stanów wewnętrznych najczęściej ograniczonych do pojedynczych doświadczeń wewnętrznych. W tej pozornie ukrytej rzeczywistości przedmioty zaczynają oddychać, każdy element jest żywy na swój sposób tworząc spersonifikowane odniesienia.
Jednym słowem przed nami labirynt interpretacji, zasugerowany jedynie przez autora tytułem.
Celem tej onirycznej wędrówki, którą przebywam od ponad 15 lat jest powrót do jądra własnej egzystencji, odnalezienia w niej siebie i swego podświadomego prawdziwego Ja.
Zapraszam Państwa do tej podróży wgłąb siebie, głęboko wierząc że odkryjecie w sobie, podobnie do mnie, coś wyjątkowego.
Tomasz Chołuj

 
Podczas wernisażu wstęp jest bezpłatny, w innym terminie wg. cennika dostępnego na stronie: https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu

Błąd w systemie plakat