Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kraków Swoszowice Uzdrowisko

Kraków Swoszowice Uzdrowisko

Widok z góry na rozległy, składający się z czterech budynków połączonych ze sobą, kompleks pokryty czerwonymi dachami. Obok ulica i parking z samochodami. Na około lasy a w oddali widać panoramę miasta.

30-698 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Swoszowice to jedyne w Polsce uzdrowisko, leżące w granicach dużego miasta. W Krakowie, w południowej części dzielnicy Podgórze znajduje się park zdrojowy z łazienkami (zakładem kąpielowym) oraz Domem Zdrojowym.

Uzdrowisko w Swoszowicach jest jednym z najstarszych w Polsce, bo dobroczynne właściwości tutejszych wód z zawartością siarki były znane i wykorzystywane do kąpieli leczniczych już w XVI wieku, a dwa stulecia wcześniej wydobywano w okolicy siarkę. Jednak dopiero w 1811 roku profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Feliks Radwański, ówczesny właściciel miejscowości, zadbał o rozwój uzdrowiska. (Profesor Radwański zapisał się w historii przede wszystkim dzięki uchronieniu przed rozbiórką najbardziej znanego fragmentu krakowskich murów miejskich z Bramą Floriańską i Barbakanem).
Dzięki niemu wzniesiono w Swoszowicach Dom Zdrojowy wraz z łazienkami. Potem powstały także piękne wille i pensjonaty. Uzdrowisko cieszyło się wtedy wielkim powodzeniem. Odwiedzali je między innymi poeta i powieściopisarz Julian Ursyn Niemcewicz i polski polityk Hugo Kołłątaj. Dla uzdrowiska, które po 1830 roku nieco podupadło, wiele zrobił także profesor Józef Dietl. Dzięki niemu założono obecny Park Zdrojowy. Choć dziś Swoszowice leżą w obrębie małopolskiej metropolii, dzielnica uzdrowiskowa zachowała typowy dla kurortów urok, dużą ilość zieleni i ciekawą architekturę pensjonatów i willi.
Wody mineralne występujące w Swoszowicach to: „Zdrój Główny” i "Napoleon".
Prócz spacerów po Parku Zdrojowym obok XIX-wiecznych zabudowań uzdrowiska, Swoszowice oferują wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Na miejscu są boiska sportowe i korty tenisowe, w okolicy jest również stadnina koni.
Pobyt w Swoszowicach to doskonała okazja, by skorzystać z bogatej oferty turystycznej i kulturalnej Krakowa. Warto także poznać pobliskie atrakcje w miejscowościach sąsiadujących z uzdrowiskiem od południa.
Niedaleko Swoszowic (około 10 kilometrów) przy popularnej „Zakopiance”, leżą Mogilany. Tu znajduje się klasycystyczny pałac z XIX wieku, pełniący funkcję ośrodka konferencyjnego. Wokół rozciąga się piękny park, który zachował oryginalne, XVI-wieczne rozplanowanie zgodne ze wzorami włoskiego renesansu. Kompleksy leśne w okolicach Mogilan to dobre tereny spacerowe. Są tu również dwa rezerwaty przyrody: Cieszynianka (stanowisko rzadkiej rośliny cieszynianki wiosennej) oraz Kozie Kąty (najpiękniejsze jodłowo-bukowe drzewostany w lesie Bronaczowa koło Mogilan).
Z Mogilan blisko do Świątnik Górnych. To miasteczko jest starym ośrodkiem rzemieślniczym. Od kilku stuleci słynie z wyrobów kowalstwa artystycznego. Od 1888 roku w Świątnikach funkcjonuje najstarsza w Polsce zawodowa szkoła ślusarska, a jej adepci wyrabiają zamki i kłódki. Jest tu także XIX-wieczny kościół, którego atrakcją są ołtarze boczne, przeniesione z katedry na Wawelu.
Ze Swoszowic łatwo dostaniemy się także do Tyńca leżącego w granicach Krakowa. Można się tam szybko dostać obwodnicą autostradową. W Tyńcu, na skalistym wzgórzu tuż ponad nurtem Wisły, wznosi się prawie tysiącletnie opactwo Benedyktynów, założone już w XI stuleciu. Choć większość zabudowań jest późniejsza (gotycki kościół z XV wieku został przebudowany w stylu barokowym, podobnie jak budynki klasztorne), to zachowały się tu relikty oryginalnego założenia romańskiego. Malownicze położenie opactwa najłatwiej docenić, spacerując wzdłuż Wisły tuż poniżej skały, na której stoi klasztor. Szlaki spacerowe prowadzą stąd pośród wzgórz przez zalesione tereny Podgórek Tynieckich.
Wiele innych atrakcji kryją wsie Pogórza Wielickiego, sąsiadujące ze Swoszowicami od południa. Warto polecić wycieczkę do Woli Radziszowskiej z gotyckim drewnianym kościołem na Szlaku Architektury Drewnianej lub spacer śladami fortów Twierdzy Kraków wzdłuż tak zwanej drogi rokadowej (czyli drogi łączącej poszczególne forty i inne elementy twierdzy), która ze Swoszowic wiedzie widokowym grzbietem na wschód przez dawne wsie Rajsko i Kosocice, obecnie włączone w granice Krakowa. Można w ten sposób dotrzeć do Wieliczki, gdzie znajduje się sławna kopalnia soli, wpisana na Listę UNESCO.


Powiązane treści