Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kaplica świętych Małgorzaty i Judyty na Salwatorze Kraków

Kaplica świętych Małgorzaty i Judyty na Salwatorze Kraków

Drewniana, okrągła kaplica z zewnątrz. Przed nią pomnik Jana Pawła II.

ul. św. Bronisławy 88, 30-203 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124244360
tel. +48 124244364
Kaplica należy do zespołu klasztoru sióstr norbertanek. Jej układ przestrzenny nawiązuje do renesansowych kaplic grobowych i zachowuje formy gotyzujące. Jest w Polsce jedną z najstarszych drewnianych kaplic zbudowanych na planie centralnym.

Zgromadzenia sióstr norbertanek sprowadzono do podkrakowskiej wsi Zwierzyniec w latach 1148–1165. Nie wiadomo kiedy stanęła pierwsza kaplica upamiętniająca siostry, spalona w 1587 roku. W latach 1591–1604 na jej miejscu zbudowano kaplicę cmentarną, wokół której w 1652 roku chowano zmarłych w czasie epidemii cholery. W 1657 roku kaplicę zniszczyli Szwedzi. Kaplicę zachowaną do dziś wzniesiono w latach 1689–1690 z inicjatywy ksieni klasztoru, siostry Justyny Oraczewskiej, na wzgórzu między zespołem klasztornym sióstr norbertanek a kościołem Najświętszego Salwatora. Na cmentarzu przy kaplicy chowano też zmarłych w czasie kolejnych epidemii cholery w latach 1707 i 1709. 
W XIX wieku kaplicę zaczęto łączyć z miejscem dawnych kultów pogańskich i nazwano Gontyną.
Kaplicę kilkakrotnie remontowano w XVIII i XIX wieku oraz w latach 1956–1957 poddano konserwacji kamienne fundamenty, ściany i kopuły, wymieniono szalunek ścian zewnętrznych na gontowy, dobudowano balkon nad wejściem. W latach 1989–1990 przeprowadzono konserwację zrębu budowli, kopuły, latarni i przywrócono szalunek pionowymi deskami.
Drewnianą, barokową kaplicę konstrukcji zrębowej zbudowano na planie ośmiokąta z ośmio-połaciową, krytą gontem kopułą z przeszkloną latarnią. Pod koniec lat 80. XX wieku oszalo-wano ściany pionowymi desek i zwieńczono profilowanym gzymsem. Portal wejściowy z nad-prożem wyciętym w ośli grzbiet, zdobią drzwi z okuciami z XVII wieku. Nad wejściem nadwie-szony jest niewielki balkon.
W wielokrotnie remontowanej kaplicy zachowało się niewiele oryginalnych elementów, wy-posażenie z XVII wieku przeniesiono do lasztoru sióstr norbertanek. Dziś w jednoprzestrzen-nym, skromnym wnętrzu można zobaczyć wczesnobarokowy ołtarz główny z XVII wieku, po-chodzący z kościoła Najświętszego Salwatora, z obrazem Chrystusa Salwatora z 1962 roku, pędzla Ludomira Śledzińskiego, oraz ołtarz boczny z XVIII wieku z kościoła świętego Wojcie-cha. Ciekawszych jest krucyfiks z 1939 roku, dzieło Bronisława Langmana.
Od 2008 roku przed kaplicą stoi pomnik Jana Pawła II, dzieło Czesława Dźwigaja.
Salwator to malownicze osiedle willowe z początku XX wieku położone na terenie dawnej wsi Zwierzyniec. Zajmuje ono szczytowe partie Sikornika w Pasmie Słowińca, zwanego również Wzgórzem świętej Bronisławy. Przez Salwator wiedzie trasa spacerowa prowadząca na Ko-piec Kościuszki, do Lasu Wolskiego i Bielan. W pobliżu znajdują się: klasztor sióstr norberta-nek, kościół świętych Augustyna i Jana Chrzciciela oraz kościół Najświętszego Salwatora kon-sekrowany w 1148 roku, jedne z najstarszych zabytków Krakowa.


Powiązane treści