Majówka w Małopolsce

Widok na kwitnące drzewo i zielone łąki.
Kontaktu z przyrodą potrzebujemy wszyscy, a Małopolska ma szczególnie bogatą ofertę szlaków i atrakcji turystycznych na świeżym powietrzu.

Wskocz na rower

Rower to bezpieczna i zdrowa forma aktywności. Warto przypomnieć, ze to w Małopolsce realizowany jest największy projekt budowy tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska. Do użytku oddano już prawie 600 km tras, wybudowano 6 dużych i kilkanaście mniejszych obiektów mostowych. Do tego dochodzi ponad 3000 km szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, po których można ułożyć sobie różne wycieczki rowerowe.

Propozycje wycieczek oraz mapy tras znajdziecie na stronie: narowery.visitmalopolska.pl

Nowością są trasy rowerowe VeloLimanowski na terenie Powiatu Limanowskiego. Rozbudowane zostały szlaki wielofunkcyjne wokół Góry Mogielica i szlaki łącznikowe w Gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica i Mieście Limanowa. Łączą się one teraz  z trasą główną VeloDunajec. 1 maja ruszyła wypożyczalnia sprzętu turystycznego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka" w Zalesiu, gdzie jest możliwość odpłatnego wypożyczenia rowerów zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, rowerów z krzesełkami oraz kijów nordic walking. Więcej informacji o szlakach tego regionu na stronie velolimanowski.pl oraz trasymogielica.pl.

 

Lasy, parki i ogrody

Aż 55,3% powierzchni Małopolski objęto ochroną przyrodniczą: utworzono tu 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu i 85 rezerwatów. Wyskocz za miasto i odetchnij pełną piersią! Wybierz coś dla siebie: visitmalopolska.pl/natura.

Dla mieszkańców Krakowa od 1 maja dostęp do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Będkowskiej i Puszczy Niepołomickiej jest zdecydowanie ułatwiony za sprawą kursujących autobusów linii rekreacyjnych. Dzięki autobusom mieszkańcy będą mogli wygodnie dotrzeć do terenów rekreacyjnych poza miastem. Linie kursują na trasach: Osiedle Podwawelskie – Ojców, Nowy Kleparz – Niepołomice, Bronowice Małe – Będkowice w weekendy i dni świąteczne. Ponieważ kursy będą zależne od pogody, w każdy czwartek MPK S.A. w Krakowie będzie publikowało odpowiedni komunikat z informacją o uruchomieniu kursów bądź ich zawieszeniu. W komunikatach będą również godziny odjazdu oraz trasa przejazdu. Posiadacze biletu sieciowego nie muszą kupować dodatkowego biletu, natomiast pozostałych chętnych obowiązują stawki według cennika Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Więcej informacji tutaj.

 

W Ogrodzie Botanicznym w Krakowie cały czas coś się zmienia, rozkwitają nowe kwiaty, dlatego warto często odwiedzać to miejsce. Nowością jest możliwość zakupu biletu imiennego na cały sezon od kwietnia do końca października w cenie 150 zł. Zdecydowano, że ogród będzie otwarty także w zimie, a imienny bilet na cały rok kalendarzowy to koszt 150 zł. Na miejscu działa przyjemna kawiarnia Milin Cafē.

 

Inne atrakcje

  • Ciężkowice i Skamieniałe Miasto

Polecamy rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. W okolicy znajdują się też inne kompleksy leśne: Pasmo Brzanki i Liwocza, okolice Jamnej, Rezerwat Diable Skały w Bukowcu, Ścieżki edukacyjne w Polichtach, Las Tuchowski, Rezerwat Cisy w Mogilnie.

  • Oświęcim i okolice

Polecamy tereny spacerowo-rekreacyjne nad rzeką Sołą. 

  • Bolęcin i okolice

W wiosce tematycznej Wioska pod Skałą w Bolęcinie otwarty jest Zajazd Rowerowy NAWSIE – przystanek na trasie dla rowerzystów, spacerowiczów i miłośników geologii odwiedzających Skałkę Triasową, unikatowy ostaniec wapienny w Bolęcinie oraz Puszczę Dulowską. Zajazd specjalizuje się w kuchni domowej oraz zapiekankach.

  • Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona

Otwarte są dróżki kalwaryjskie przy Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Niedaleko Kalwarii znajduje się Lanckorona z przepięknym rynkiem i Górą Lanckorońską, gdzie znajdują się ogólnodostępne ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz przyjemne trasy spacerowe.

  • Tarnów

Tarnowskie Centrum Informacji proponuje aktywny wypoczynek i poleca park biegowy na Górze św. Marcina, spacer po ścieżce Debrza, wypad na Kantorię czy do Parku Strzeleckiego lub parku na Piaskówce. Przypominamy, że w Tarnowie funkcjonuje 16 miejskich stacji rowerowych, więc o sprzęt na wycieczkę nie musisz się martwić, Zachęcamy także do zwiedzania kościółka św. Marcina, tarnowskiej katedry czy kościółka MB Szkaplerznej, który znajduje się obok Burku.

Flisacy rozpoczęli już sezon, choć warunki na początku kwietnia były bardziej zimowe niż wiosenne. Teraz śniegu już nie ma, a soczysta zieleń Przełomu Dunajca kusi, by skorzystać z niesamowitej atrakcji, jaką jest spływ flisacką łódką.

Żegluga nad Jeziorem Czorsztyńskim nie zawiedzie turystów. Na majówkę wszystko już przygotowane!

 

Multimedia