Dziewięć prezentów z Małopolski

Góralskie grube skarpety wiszące na straganie
Szukasz oryginalnych i niepowtarzalnych upominków, które będą kojarzyć się z najbardziej urokliwym i zróżnicowanym regionem w Polsce? Poniżej prezentujemy listę lokalnych, małopolskich wyrobów, którymi z powodzeniem możemy obdarować naszych bliskich.

W Małopolsce tradycja w wyjątkowy sposób przenika się z nowoczesnością, dlatego na naszej liście regionalnych produktów znajdują się praktyczne i designerskie propozycje upominków. Wybraliśmy takie wyroby, które tworzone są z sercem przez lokalnych rzemieślników i będą naturalnie kojarzyły się z tym regionem.

„Małopolskie wspaniałości” – tak o polecanych przez siebie małopolskich produktach mówi Anna Dąbek, przewodniczka po Ojcowskim Parku Narodowym i ambasadorka kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. Sprawdźcie listę Pani Ani i zainspirujcie się ciekawymi pomysłami na prezenty:

Obwarzanek krakowski – król krakowskiego pieczywa, najpyszniejszy symbol stolicy Małopolski i najłatwiej dostępny, sprzedawany niemal na każdej ulicy królewskiego miasta. Mieszkańcy miast w pobliżu Krakowa mogą go zamówić w sklepie https://obwarzanki-krakowskie.pl/, ale reszta Polaków z pewnością doceni witrynę Obwarzanek.com. To lokalna inicjatywa mająca na celu stworzenie pierwszej, miejskiej marki pamiątek z Krakowa, inspirowanych kultowym obwarzankiem. W ofercie znajdują się kubki, podkładki filcowe w kształcie obwarzanka, skarpetki, breloki, a nawet zabawki dla psa! Jeśli wśród swoich bliskich masz fanów obwarzanków, idealny prezent gotowy!

Drewniane czerwone korale – korale to element tradycyjnego stroju ludowego, które kojarzą się z czymś dobrym, odświętnym, przynoszącym szczęście. Nie tylko dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich, ale także dla prawdziwych fashionistek. Powiada się, że posiadają magiczną moc, chronią przed nieszczęściami i biedą. Pewne jest, że dodają blasku twarzy, podkreślają urodę i… nieodzownie kojarzą się z Małopolską. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „czerwone korale” żeby z łatwością znaleźć te piękne, małopolskie ozdoby. Kupić je można przykładowo na stronie www.beskidartdeco.pl.

Produkty z pasieki: miody z ekologicznie czystych terenów, maści, kremy, ciasteczka,  pierniczki miodowe według tradycyjnego przepisu, lizaki i cukierki miodowe... Te pyszne produkty i życie pszczół możemy poznać w Pasiece „Barć” w Kamiannej koło Krynicy Górskiej (online https://sklep.kamianna.pl/) lub w pasiece Morawskich w Sękowej (sprzedaż w Krakowie, online http://miodymorawskich.pl/ ), a także w pasiece Łysoń w Kleczy obok Wadowic (sklep stacjonarny również w Krakowie, online https://oryginalneprezenty.pl/).

Wino z małopolskich winnic – Niewiele osób wie, że to właśnie w Małopolsce zarejestrowanych jest najwięcej winnic. Produkowane są tu zarówno wina białe, jak i czerwone. Głównie są to trunki wytrawne, ale znajdziemy także półwytrawne. Anna Dąbek poleca winnice w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego w jurajskiej części Małopolski. W każdej z nich możemy złożyć zamówienie drogą mailową. Będzie to doskonały prezent dla enoturystów (osób, które kochają wyjazdy do regionów winiarskich), którzy z powodu pandemii mogli nie zrealizować swoich planów podróży Małopolskim Szlakiem Winnym.

Cudeńka z drewna: szachy, szkatułki, kuferki, niciarki, karciarki, regionalnie rzeźbione laski i zabawki. Wszystkie one wyrabiane są w malowniczej miejscowości Jerzmanowice znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego, między Krakowem, a Olkuszem, ale można je kupić online, w wielu sklepach internetowych. Lokalnych rzemieślników z Jerzmanowic można znaleźć na stronie Wirtualnej Galerii Rzeźby. Zabawki z drewna w formie ludowej to wizytówka Stryszawy, gdzie funkcjonuje Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej. Wyroby z lokalnego sklepiku można zamawiać kontaktując się telefonicznie bądź mailowo, a zabawki wysłane są pocztą.

Ozdoby choinkowe: ręcznie malowane bombki choinkowe, szklane ozdoby o różnych kształtach – mikołajów, bałwanków, aniołów, zwierząt, itp. Wszystkie łączy bogata, ręczna dekoracja i niepowtarzalne wzornictwo. Zakład produkcyjny znajduje się we wsi Bębło w 20 km za Krakowem. Firma ma sklep online, gdzie można zamówić te piękne ozdoby na własną choinkę.

Zatorskie krówki – produkowane w sercu Doliny Karpia, w mieście Zator.  Krówki mają wielu fanów. Nie wahaj się i zamów je przez sklep internetowy: www.krowka-zatorska.pl.

Wyroby wełniane – podhalański sweter, ręcznie robiony z owczej wełny przyda się każdemu zmarzluchowi! Dodatkowo można zakupić wełniane skarpety góralskie. Ich prosty, rękodzielniczy splot będzie szczególnie dobrze prezentował się z eleganckimi botkami. Regionalne wyroby można zamówić na stronie www.goralskisklep.pl.

Góralski folk – a jeśli ktoś lubi odkrywać tradycyjne wzory w nowoczesnej odsłonie, zapraszamy do sklepu Podhaler. Znajdziemy tam damskie i męskie koszule z haftowanymi, góralskimi motywami, modne bluzy, marynarki, muchy męskie, gumki do włosów, a nawet workoplecaki. Wszystkie produkty produkowane są w Małopolsce. Nietuzinkowe wyroby inspirowane folklorem ma w swojej ofercie marka Tustela z Makowa Podhalańskiego, która traktuje góralskie tradycje z przymrużeniem oka. 

Wielu producentów prowadzi własne sklepy internetowe, ale są też takie, które oferują gotowe koszyki produktów regionalnych (np. projekt Produkt lokalny z Małopolski). Mieszkańcy Krakowa i okolic mogą korzystać z dostaw oferowanych przez Targ Pietruszkowy (jedyny targ w Polsce wchodzący w skład elitarnej grupy Targów Ziemi – Earth Market) oraz specjalny miejski serwis gromadzący informacje o świątecznych ofertach produktów i usług. Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych, które nie odbyły się w tym roku stacjonarnie, udostępniły listę wystawców, by ułatwić zakupy online: targi.podgorze.pl.

Dzieci na spotkaniu ze Świętym Mikołajem

Mamy dla Was jeszcze jedną propozycję, choć to nie produkt regionalny, ale wspaniałe pełne magii przeżycie. Możecie zabrać swoich bliskich do Świętego Mikołaja, który mieszka w Małopolsce! Tak, tak, nie trzeba już wyruszać na Koło Podbiegunowe, żeby odwiedzić jego chatkę, która w zimie otwarta jest dla Gości. Wystarczy wsiąść w samochód i podjechać do Nowego Targu do dzielnicy Kowaniec-Oleksówki. Nie zapomnijcie wcześniej zarezerwować wizyty! Na miejscu czeka na was również sklepik z prezentami oraz ozdobami świątecznymi.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>