Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Kęty

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Kęty

Po prawej mur z czerwonej cegły, przed nim przystanek i stojący ludzie. Dalej ulica a po drugiej stronie jasny mur z bramą z zamkniętym metalowym jednym przęsłem. Za nim jasny, murowany kościół pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Od lewej wysoka, kwadratowa wieża z dużymi drzwiami obok których wisi obraz i stoi wysoki krzyż. Wyżej  z wysokim oknem z łukiem zabitym deskami a nad nim z okrągłym zegarem. Z kopułą, dwiema obok niej sygnaturkami i sygnaturką u góry. Dach kościoła pokryty blachą. Główna nawa z prostokątnym oknem. Przy niej boczna nawa z zabudowanym oknem a w nim z ukrzyżowanym Chrystusem. Wyżej z oknem i kopułą z sygnaturką. Prezbiterium węższe, półokrągłe z wysokimi oknami i podporami. Po lewej stronie kościoła ulica i stojące przy niej dwa samochody, dalej biały budynek i drzewa. Niebo bezchmurne.

ul. Adama Mickiewicza 4, 32-650 Kęty Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 338452808
W starym kościele świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia z XV wieku.

Pierwszy drewniany kościół z XIII wieku, w XIV wieku zastąpiono murowaną, gotycką świątynią, która spłonęła w czasie potopu szwedzkiego w 1657 roku. Dziś ta najstarsza budowla w mieście, do której odbudowy w latach 1657–1685 wykorzystano część murów wcześniejszego kościoła, reprezentuje głównie styl barokowy. Kościół w XVIII wieku remontowano po zniszczeniu części sklepienia głównej nawy. Wtedy od frontu dobudowano do niego kościelną wieżę o wysokości 40 metrów, początkowo zwieńczoną drewnianym dachem, który w 1910 roku zamieniono na neobarokowy hełm kryty blachą. Do kościoła od południa przylega kaplica Matki Bożej Pocieszenia, której wizerunek uroczyście koronowano w 1988 roku, a rozwijający się kult sprawił, że świątynia otrzymała status sanktuarium maryjnego. Obok kościoła wznosi się mniejsza, barokowa świątynia świętego Jana z Kęt, przez mieszkańców miasta zwana kaplicą, wybudowana w 1715 roku podobno w miejscu urodzin świętego. To drugi stojący tu kościół wzniesiony w miejscu mniejszej kaplicy z XVII wieku. Jej fundatorem był między innymi dziekan kolegiaty świętej Anny w Krakowie, w której święty został pochowany. Wystrój kęckiego kościoła, szczególnie ołtarz główny z obrazem świętego Jana Kantego, nawiązuje do krakowskiej świątyni. Znajdują się w nim relikwie świętego.


Powiązane treści