Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow Kraków

Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow Kraków

Betonowy pomnik z sylwetkami pięciu postaci. Prowadzą do niego kamienne schody, obok nich trawa, a nad tym niebieskie, zachmurzone niebo.

ul. Jerozolimska 3, 33-332 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 123070253
Niemiecki, nazistowski obóz Płaszów powstał ma terenie cmentarzy żydowskich. Początkowo obejmował pięć hektarów. Macewy, które na nim były, Niemcy wykorzystali do utwardzania dróg, a budynek hali przedpogrzebowej wysadzili w powietrze.

Obóz pracy budowano z myślą o Żydach ze zlikwidowanego w marcu 1943 roku krakowskiego getta. Z czasem do obozu zaczęli też trafiać Żydzi z innych gett likwidowanych przez Niemców. W lipcu 1943 roku na tym terenie Niemcy utworzyli także obóz pracy wychowawczej dla Polaków. Rok później, w styczniu 1944 roku, miejsce przekształcono w obóz koncentracyjny. Dane mówią o sześciu tysiącach ofiar i 35 tysiącach osób, które na tym terenie były więzione w nieludzkich warunkach. Komendantem obozu był Amon Goeth.

Pozostałości obozu Płaszów zachowały się do dziś. W okresie powojennym na terenie dawnego obozu usytuowano kilka pomników, w tym najbardziej monumentalny Pomnik Ofiar Faszyzmu. W styczniu 2021 roku utworzono Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów, na terenie którego znajduje się wystawa plenerowa „KL Plaszow”. Pomiędzy ulicami Kamieńskiego i Jerozolimską, w miejscach ważnych dla historii obozu, ustawiono 19 tablic. Wystawa to opowieść o KL Plaszow przedstawiona za pomocą archiwalnych zdjęć, fragmentów relacji więźniów i krótkich informacji historycznych. Zwiedzanie wystawy najlepiej rozpocząć od tablicy nr 5, znajdującej się obok Szarego Domu przy ulicy Jerozolimskiej 3.
 


Powiązane treści