Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dzwonnica Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna

Dzwonnica Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna

Drewniana dzwonnica  w muzeum orawskiego parku etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Na niskiej podmurówce, ze ścianami z desek zbiegającymi się skośnie ku górze, z nadbudową o prześwitowych okienkach. Pokryta gontem. Za dzwonnicą widać chałupy i rosnące wysokie drzewa. Po lewej płot z gałęzi.

34-484 Zubrzyca Górna Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa

tel. +48 182852709
Wolnostojąca, drewniana dzwonnica z dzwonkiem loretańskim, to dawniej często spotykany element krajobrazu Orawy. Ich budowa wiązała się z kultem Matki Bożej Loretańskiej. Z pielgrzymek do Loreto przywożono dzwonki odpędzające burze, ich dźwięk wzywał też na modlitwy i nabożeństwa oraz ostrzegał przed pożarami.

Dzwonnica jest jednym z eksponatów w muzeum orawskiego parku etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, zwana loretańską lub burzówką, została sprowadzona z przysiółka Zimna Dziura. To drewniana wieża na niskiej podmurówce, konstrukcji zrębowej ze ścianami zbiegającymi się skośnie ku górze, szalowanymi deskami, zwieńczona słupową nadbudową o prześwitowych okienkach z dzwonkiem. W jej wnętrzu znajduje się wystawa o tematyce sakralnej. Takie dzwonnice stawiane we wsiach miały za zadanie odpędzać "płanetniki", czyli duchy przychodzące z chmurami burzowymi, a przede wszystkim wzywać na nabożeństwa. Dzwoniono również podczas klęsk żywiołowych.


Powiązane treści