Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Bazylika świętego Franciszka z Asyżu Kraków

Bazylika świętego Franciszka z Asyżu Kraków

Klomb z wrzosami i drzewkiem, za nim gotycki murowany kościół, z prawej wysoka ściana z szeroką podporą i oknem. Do ściany przylega w poprzek frontowa ściana zakończona ozdobnym trójkątem u góry z krzyżem, z drzwiami z łukiem i dużym oknem. Po lewej jasny niższy budynek kaplicy z oknem. Dalej jasny trzykondygnacyjny budynek. Niebo z niewielkimi pasmami gór.

pl. Wszystkich Świętych 5, 31-004 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124225376
Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w XIII wieku, jednak jego obecny wygląd znacznie odbiega od tego pierwotnego. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Stał się siedzibą zakonu franciszkanów sprowadzonych do Krakowa przez księcia Henryka Pobożnego. Mimo swojej odległej historii obecnie słynie przede wszystkim z polichromii i witraży Stanisława Wyspiańskiego oraz wiernej kopii Całunu Turyńskiego.

W 1896 roku nad polichromią w kościele Ojców Franciszkanów pracował Stanisław Wyspiański. Jego autorstwa są malowidła zdobiące ściany prezbiterium, transeptu, początkowego fragmentu nawy głównej i zachodniej fasady. Dominują w nich motywy polnych kwiatów, ziół i gwiazd. Obok ołtarza artysta wykonał malowidła figuratywne. W 1897 i 1902 roku Wyspiański pracował nad projektami witraży: „święty Franciszek”, „Błogosławiona Salomea”, „Żywioły” oraz najsłynniejszym i najbardziej okazałym „Bóg Ojciec”.

W kaplicy Męki Pańskiej, przyszły papież, Karol Wojtyła jako biskup i kardynał często odprawiał prywatnie drogę krzyżową. Dziś znajduje się w niej kopia Całunu Turyńskiego, poświęcona przez Jana Pawła II, a także trumienka ze szczątkami beatyfikowanej przez niego błogosławionej Anieli Salawy. 

Kościół w obecnym kształcie to budowla gotycka. Przy wejściu do świątyni warto zobaczyć kaplicę błogosławionej Salomei, zbudowaną w XV, a przebudowaną w XVII wieku. Na ołtarzu stoi trumna z relikwiami błogosławionej, a obok ołtarza, relikwiarz z kośćmi Bolesława Wstydliwego (założyciela kościoła). Zarówno Bolesław Wstydliwy, jak i jego siostra błogosławiona Salomea są pochowani w tej świątyni. Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na stacje Drogi Krzyżowej, których autorem jest Józef Mehoffer, malarz okresu Młodej Polski.

Kolejny ważny zabytek to obraz Matki Bożej Smętnej Dobrodziejki z pierwszej połowy XVI wieku, który można zobaczyć w kaplicy przylegającej do kościoła. Ponadto w krużgankach klasztoru znajduje się słynna galeria portretów biskupów krakowskich.

Kościół Franciszkanów, jako jeden z pierwszych w Krakowie, został wyróżniony 23 lutego 1920 roku tytułem bazyliki mniejszej, która stanowi potrójne sanktuarium: Matki Bożej Bolesnej Smętnej Dobrodziejki, błogosławionej Salomei Piastówny i błogosławionej Anieli Salawy. Warto dodać, że kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi świętego Jakuba z Sandomierza do Tyńca.


Powiązane treści