Konkurs Lipnickich Palm

Palmy wielkanocne widziane na tle nieba i pomnika.
Co roku w Niedzielę Palmową do Lipnicy Murowanej przyjeżdża kilkanaście tysięcy osób, by podziwiać niezwykłe widowisko. Niestety w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, a także sytuacji wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, 62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego został odwołany. Przypomnijmy sobie jednak ten piękny zwyczaj.

Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego został zainicjowany w 1958 roku przez ówczesnego sołtysa Lipnicy, Józefa Piotrowskiego, który obecnie jest patronem wydarzenia. Józef Piotrowski pragnął, aby mieszkańcy Lipnicy i okolic kontynuowali tradycję przodków i przygotowywali piękne wysokie plamy, które również miały chronić m. in. od chorób i zarazy. Takie palmy przygotowują całe rodziny przez kilka tygodni przed Konkursem.

W Niedzielę Palmową tłumy od samego rana zbierają się na Rynku w Lipnicy Murowanej. Każdą z palm ogląda, mierzy, a następnie ocenia konkursowe jury. Każda palma musi być wykonana wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców, takich jak pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zimozielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy natomiast powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać takich elementów jak: druty, gwoździe i sznurki z tworzyw sztucznych. W konkursie są różne kategorie. Tuż przy pomniku św. Szymona ustawiane są palmy niższe. Te najwyższe, przywiązywane zostają do rosnących wokół placu sędziwych lip.

W roku 2019 podczas 61.edycji wydarzenia został pobity rekord, który kilka lat wcześniej ustanowił Zbigniew Urbański. Najwyższa palma wielkanocna miała prawie 38 metrów wysokości, a jej twórcą był Andrzej Goryl. Stworzenie tak wysokiej palmy to ogromne wyzwanie, ale nie mniejszym jest postawienie jej do pionu siłą ludzkich rąk, w oparciu o pobliskie drzewa. Jeśli palma się złamie, jej autor zostaje zdyskwalifikowany.

Obecnie organizatorem Konkursu Palm Wielkanocnych jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. W dniu konkursu odbywają się liczne imprezy towarzyszące m. in. występy zespołów folklorystycznych, pokaz i degustacja potraw regionalnych, wystawy prac twórców ludowych.

Multimedia