Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego Olkusz

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego Olkusz

Widok na biały, murowany budynek z gankiem na filarach zwieńczonych jaskółką, z drewnianymi oknami i dachem pokrytym czerwoną dachówką. Przed dworem żywopłot, drzewka iglaste i na murku z kamieni ławka z dwoma fotelami wykonanymi z wikliny.

ul. Szpitalna 33, 32-300 Olkusz Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 324943966
tel. +48 327544455
Tu zobaczysz niezwykłe, wykonane z wikliny przedmioty użytkowe: krzesła, stoły, które do dziś zaskakują oryginalnością rozwiązań. To dzieła Władysława Wołkowskiego, nazywanego „Michałem Aniołem wikliny”, który urodził się w 1902 roku w Sulisławicach (powiat olkuski).
Nie przypadkiem dzieła tego prekursora nowoczesnego designu były prezentowane i odznaczone złotym medalem podczas Światowej Wystawy Sztuki i Techniki w 1937 roku w Paryżu. Szczególny charakter mają tworzone przez Wołkowskiego „strojeńce polskie”, czyli duże, barwne makaty i kilimy. W Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego można oglądać meble konstruowane z wikliny, trzciny, drewna i sznurka; patery, makaty, wiklinowe portrety i pejzaże, wizerunki bóstw słowiańskich, postacie z podań ludowych oraz ołtarze historii – kompozycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, bitwie pod Grunwaldem oraz odsieczy wiedeńskiej. W zbiorach znajdują się także szkice, rysunki i zapiski tego niezwykłego artysty, który w okresie powojennym był współtwórcą polskiego rzemiosła wikliniarskiego, a także autorem koncepcji tzw. mieszkania poetyckiego. Kolekcja, która mieści się w zabytkowym Dworku Machnickich z połowy XIX wieku, to największy w Polsce zbiór jego prac.

Powiązane treści