Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Regionalne PTTK im. I. Łukasiewicza Gorlice

Muzeum Regionalne PTTK im. I. Łukasiewicza Gorlice

Sześć manekinów, przedstawiających znane gorlickie postacie, związane z bitwą gorlicką. Postacie znajdują się w ceglanej wnęce w Muzeum Regionalnym w Gorlicach.

ul. Wąska 7-9, 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183522615
Budynek muzeum wyróżnia duże graffiti na elewacji, przedstawiające żołnierzy z okresu I wojny światowej. Ekspozycja wewnątrz przybliża dzieje Gorlic ze szczególnym uwzględnieniem wydobycia ropy naftowej. To w Gorlicach w XIX wieku mieszkał prekursor przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz; również tutaj zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, a Gorlice stały się kolebką europejskiego przemysłu naftowego.
Możesz tu zobaczyć alembik aptekarski, który służył do destylacji ropy naftowej oraz prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej. Ale muzeum w Gorlicach to także eksponaty związane z bitwą gorlicką stoczoną 2–5 maja 1915 roku. Była to jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej, ponieważ doprowadziła do przełamania frontu. W jej wyniku wojska austriackie i niemieckie zepchnęły w końcu oddziały rosyjskie na wschód i zmusiły je do odwrotu. W muzeum można obejrzeć makietę bitwy z zaznaczonymi pozycjami walczących armii, a także  elementy umundurowania, wyposażenia wojskowego i uzbrojenia (karabiny, bagnety, ładownice, guziki, klamry do pasów, menażki). Ciekawe są również wyroby pamiątkarskie, wykonane po bitwie z użyciem fragmentów ekwipunku wojskowego. Wśród nich wyróżnia się monstrancja z nabojów do karabinów mauzer oraz z łusek artyleryjskich. W piwnicy znajduje się ekspozycja przybliżająca umundurowanie armii walczących w Galicji w czasie I wojny światowej. Wśród woskowych figur można dostrzec na przykład cesarza Franciszka Józefa I i generała Augusta von Mackensena, dowódcę  wojsk niemieckich i austro-węgierskich podczas ofensywy pod Gorlicami i Tarnowem w maju 1915 roku.

Powiązane treści