Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Golgota Gorlice

Golgota Gorlice

Wzgórze z niewielką murowaną z kamieni kaplicą ze strzelistą okrągłą wieżą oraz niższą i wyższą za nią, półokrągłą nawą z dachem strzelistym i sygnaturką na wyższej nawie. W ścianach wieży i nawy okna zakończone łukiem. Na około drzewa i panorama miasta za którą rozciągają się wzgórza gór. Za kaplicą stoją w szeregu kamienne, półkoliste tablice.
Niebo pogodne z niewielkimi pasmami chmur.

ul. Zamkowa , 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183525717
tel. +48 723967577
Dawniej na Górze Zamkowej stał krzyż, na którym w latach 80. XX wieku wisiała tabliczka z napisem – Papież Jan Paweł II. Dziś znajduje się na nim gorlicka golgota należąca do parafii świętego Andrzeja Boboli. Golgota miała być podziękowaniem za specjalne błogosławieństwo przy budowie kościoła świętego Boboli, a także za 2000 lat chrześcijaństwa.

W czasie I wojny światowej, w okopach znajdujących się w okolicy wzgórza, ojciec papieża Jana Pawła II – austriacki sierżant Karol Wojtyła senior, prawdopodobnie stacjonował i uczestniczył w walkach toczonych tu od listopada 1914 roku do maja 1915 roku. W 1973 roku na wzgórzu stanął krzyż upamiętniający diecezjalne uroczystości kościelne, w których uczestniczył kardynał Karol Wojtyła. Gorlicką Golgotę wybudowano w latach 1994–2005 na wysokim wzgórzu, oddalonym o dwa kilometry od kościoła świętego Andrzeja Boboli. W pracach pomagali wierni wędrujący drogą krzyżową, którzy wnosili na wzgórze materiały budowlane. W 1994 roku w Wielki Czwartek, spod budowanego kościoła świętego Andrzeja Boboli ruszyła na golgotę pierwsza droga krzyżowa. Projekt golgoty wykonał architekt Julian Klimek. Pomysłów było kilka, rozważano umieszczenie stacji w głazach przywiezionych z kamieniołomu lub we fragmentach ceglanych murów, co miała nawiązywać do miasteczka, według legendy znajdującego się dawniej na wzgórzu, albo umieszczenie stacji w przydrożnych kapliczkach. Ostatecznie nawiązano do legendy o stojącym na wzgórzu zamku i kościele, postawiono bramę prowadzącą na szczyt, figurę Chrystusa w Ogrójcu, basztę z Chrystusem Frasobliwym, Pietę, stacje drogi krzyżowej w kamiennych kapliczkach, grotę Matki Boskiej Bolesnej oraz kaplicę Grobu Pańskiego przypominającą zameczek. Nad wzgórzem góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego wysokości 4 metrów, ustawiona na kolumnie wysokości 12 metrów. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na Gorlice i wzgórza Beskidu Niskiego.


Powiązane treści