Zwiedzaj wirtualnie Orawę, Podhale i Pieniny!

Wnętrze Muzeum Tatrzańskiego - regionalna izba
W czasie narodowej kwarantanny muzea Orawy, Podhala i Pienin zachęcają do spotkania z dziedzictwem kulturowym za pośrednictwem sieci.

Do akcji #zostańwdomu włączyło się Muzeum Tatrzańskie, które choć po części swoją działalność przenosi do internetu. Na swoim facebookowym profilu Muzeum zaprasza do lektury książek związanych z Tatrami, Zakopanem i Podhalem oraz prezentuje krótkie filmiki nie tylko o ciekawych książkach, ale również wydarzeniach czy faktach, które nie są powszechnie znane. Pracownicy Muzeum pokazują również ciekawe, archiwalne fotografie.

#zostańwdomu dotyczy również wyjść w Tatry - teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla turystów. TPN, chcąc umilić Wam siedzenie w domu, z dala od ukochanych gór, na swoim facebookowym profilu rozpoczął cykl krótkich filmów pod hasłem „Głowa do GÓRY”, w których edukatorzy będą Wam przybliżać przyrodę Tatr #tatrypoczekają.

Na stronie internetowej Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej utworzono nowy dział "Varia" gdzie znaleźć będzie można rozmaite krótkie teksty o tematyce etnograficznej, etnologicznej, antropologicznej, folklorystycznej, historycznej, muzealniczej, skansenologicznej, a nawet relacje i wspomnienia. Już możecie poczytać o "pogromcach zarazy", których nasi przodkowie prosili o opiekę i ochronę przed zarazą i nieuleczalną chorobą, czy o zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, które na Orawie dawno już wyszły z użycia. 

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej w czasie epidemii codziennie zamieszcza na swoim profilu na Facebooku ciekawostkę związaną ze Szczawnicą i okolicą. Zamieszczono już m.in. relację Józefa Szalaya z epidemii cholery z 1855 r.

Jeśli, zachęceni powyższymi propozycjami, chcecie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu szeroko pojętej kultury ludowej wszystkich regionów etnograficznych Województwa Małopolskiego, do wędrówki po etnograficznych zakamarkach Małopolski poprzez stronę internetową etnozagroda.pl zaprasza Małopolskie Centrum Kultury Sokół. 

Multimedia